Aktualności

Rusza kolejny cykl festynów pn. „Bezpieczne wakacje w powiecie olsztyńskim”

W przyszły weekend rozpoczynają się wyczekane przez uczniów wakacje, podczas których dzieci i młodzież będą podróżować, wypoczywać na działce, nad wodą, w górach, uczestniczyć w obozach, spotykać się z bliskimi i znajomymi oraz nawiązywać nowe kontakty i poznawać nowe miejsca. Wszystko to musi odbywać się przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby można było cieszyć się tym okresem w pełni. Zawsze, czyli nawet podczas wypoczynku, powinniśmy nie dopuszczać do niebezpiecznych sytuacji i zdarzeń, zachowując zdrowy rozsądek. Żeby uniknąć zagrożeń należy znać zasady bezpieczeństwa przydające się nie tylko w domu, ale i poza nim, np. w lesie, górach, na podwórku czy nad morzem. W związku z tym przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Olsztynie oraz policjanci Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wraz z jednostkami podległymi, tj. Komisariatami Policji w: Dobrym Mieście, Barczewie, Olsztynku i Biskupcu, przygotowują się do okresu letniego m.in. organizując spotkania i akcje poświęcone promowaniu bezpiecznych zachowań oraz postaw wśród dzieci i młodzieży podczas wakacji. W dniach: 16., 19., 20. i 21. czerwca 2023 r. odbędzie się cykl festynów profilaktycznych pn. „Bezpieczne wakacje w powiecie olsztyńskim”.

Organizatorem wydarzeń jest Starostwo Powiatowe w Olsztynie wspólnie z Komendą Miejską Policji w Olsztynie i Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie (wraz z OSP), których wspierają Lasy Państwowe, lokalne nadleśnictwa, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oraz gminy: Dobre Miasto, Barczewo, Olsztynek i Biskupiec.

Na uczestników festynów, które odbędą się nad czterema jeziorami w powiecie olsztyńskim czeka moc atrakcji. Na plażach będzie można spotkać policjantów, strażaków, medyków, leśników oraz przedstawicieli "Wód Polskich" i samorządowców, od których dzieci i młodzież będą mogły dowiedzieć się na czym polega ich praca. Jednak najważniejszym tematem będzie szeroko pojęte bezpieczeństwo. Poza wiedzą teoretyczną przekazaną przez specjalistów, zaprezentowane będą pokazy dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i akcji ratunkowej na wodzie. Najmłodsi będą mogli obserwować pokaz posłuszeństwa psa służbowego, zaprezentowany przez policyjnego przewodnika psa służbowego. To również doskonały czas na to aby zademonstrować osobom niepełnoletnim, jak powinny zachować się w sytuacji zagrożenia oraz jakich zachowań należy unikać. Niezmiennie promowany będzie również nr alarmowy 112 i zasady wzywania pomocy. Dorosłym natomiast będziemy przypominać o tym, aby przed dłuższymi, wakacyjnymi wyjazdami zabezpieczali swoje mienie oraz o tym, aby rozmawiać z dziećmi jak należy się zachować w razie zgubienia się np. na zatłoczonej plaży czy deptaku. 

Poza oglądaniem specjalistycznych pokazów ratowniczych, uczestnicy festynów będą mogli poznać chwyty służące do samoobrony, zaprezentowane przez funkcjonariusza Policji z Wydziału Zabezpieczenia Miasta KMP w Olsztynie, ponadto na jednym z festynów wystąpi policyjny przewodnik z psem służbowym. Uczniowie będą mieli możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy w trakcie konkursów. Organizatorzy przygotowali różne quizy z nagrodami, które czekać będą na uczestników na stoiskach profilaktycznych pod namiotami. Każdy, kto chciałby razem z nami nieść pomoc innym i założyć policyjny mundur, będzie mógł również zasięgnąć informacji o doborze do służby w Policji.  


Osoby zainteresowane służbą w Policji zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony:
https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/praca-w-policji/rekrutacja-do-sluzby-w/rekrutacja-do-policji/491,Rekrutacja-do-Policji.html

 

Zapraszamy!

Festyny profilaktyczne odbywają się w godz. 1000-1200 :

- 16.06.2023 r. - gm. Dobre Miasto - plaża w Swobodnej,

- 19.06.2023 r. - gm. Barczewo - plaża w Zalesiu nad jez. Orzyc,

- 20.06.2023 r., - gm. Olsztynek - plaża miejska w Olsztynku,

- 21.06.2023 r. - gm. Biskupiec - plaża "Słoneczny Brzeg" w Rukławkach.

 

(dm/pż)

  • PLAKAT BEZPIECZNE WAKACJE W POWIECIE OLSZTYŃSKIM
Powrót na górę strony