Aktualności

Kupujesz/sprzedajesz przez internet? Uważaj na oszustów!

Do olsztyńskiej jednostki Policji wpłynęły dwa zawiadomienia o oszustwach internetowych. W pierwszym przypadku kobieta bez zastanowienia kliknęła w wysłany przez oszustów link i podała swoje wrażliwe dane. Z kolei mieszkanka powiatu olsztyńskiego skuszona niską ceną mebli ogrodowych, nie sprawdzając wiarygodności sprzedawcy, przesłała na podane konto pieniądze. Łączna wartość strat to ponad 10 tysięcy złotych.

W czwartek (15.06.2023) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie internetowym. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że na jednym z portali ogłoszeniowych zamieściła na sprzedaż ubrania. Po  jakimś  czasie otrzymała  wiadomość,  że  ktoś  jest  zainteresowany  ich kupnem. Żeby  dokończyć  transakcję  pokrzywdzona  miała wejść  w  przysłany  na  pocztę  elektroniczną  link  i  postępować  zgodnie  z  instrukcjami  zawartymi  w  mailu. Kobieta miała podać login i hasło do bankowości internetowej, numer karty płatniczej, a także kod autoryzacyjny. W momencie otrzymania wiadomości o dodaniu innego urządzenia do logowania na stronę banku 25-latka zorientował się, że padła ofiarą oszustów. Niestety było już za późno. Z jej konta zniknęło 9 tysięcy złotych.

Ofiarą oszustów padła również inna kobieta. Mieszkanka powiatu olsztyńskiego na jednym z portali społecznościowych znalazła ogłoszenie dotyczące sprzedaży mebli ogrodowych. Pokrzywdzona skuszona niską ceną przedmiotów postanowiła odezwać się do sprzedawcy, który w trakcie ustalania warunków transakcji zaproponował, że zajmie się przewozem mebli. Kobieta miała jedynie wpłacić na podane konto 1200 złotych.  Po kilku godzinach oszust odezwał się do pokrzywdzonej. Podziękował za przekazanie pieniędzy i poprosił o przesłanej kolejnej kwoty, która starczyłaby na opłacenie jego wyjazdu na wakacje.

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

    • Podczas zakupów dokonywanych przez internet, od początku należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Zanim ostatecznie zaakceptujemy transakcję, warto dokładnie zweryfikować sprzedawcę.
    • Najlepiej jest korzystać ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji.
    • Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest zbyt niską cena za którą możemy nabyć interesujący nas produkt. Nie kupujmy „kota w worku”! Jeśli to możliwe skorzystajmy z  formy płatności „za pobraniem” – mamy wówczas możliwość sprawdzenia zamówionego towaru w obecności kuriera, a w przypadku rozbieżności na miejscu możemy spisać protokół.
    • Jeśli otrzymaliśmy ofertę e-mailem pod żadnym pozorem nie korzystajmy z załączonych linków – to może być pułapka.
    • Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV.

(aj/kh)

Powrót na górę strony