Aktualności

35-letnia mieszkanka powiatu olsztyńskiego straciła 30 tysięcy złotych

Drogą telefoniczną oszust, twierdzący, że jest konsultantem bankowym, nakłonił 35-letnią mieszkankę powiatu olsztyńskiego do zaciągnięcia pożyczki. Kobieta straciła w ten sposób 30000 złotych. Bądźmy czujni!!!

We wtorek (27.06.2023 r.) do 35-letniej mieszkanki powiatu olsztyńskiego zadzwonił mężczyzna twierdząc, że jest konsultantem bankowym. Dzwonił z oficjalnego numeru. Poinformował 35-latkę, że pewna kobieta próbuje zaciągnąć pożyczkę na jej rachunek bankowy. Zalecił, że w tej sytuacji trzeba podjąć środki zaradcze i złożyć wniosek o anulowanie pożyczki. Polecił, aby kobieta zalogowała się do aplikacji bankowej, co też uczyniła. Następnie połączenie zostało zerwane i oddzwoniła nieznana kobieta, również podająca się za pracownika banku. Kolejne polecenia dotyczyły złożenia wniosku o pożyczkę w kwocie 30 tysięcy złotych, udania się do banku celem wypłacenia środków, a następnie wpłacenia pieniędzy w kilku transzach za pomocą kodów blik podawanych przez konsultanta. Wszystko po to, aby odzyskać pieniądze. Kiedy kobieta przekazała konsultantowi informację, że dokonała wszystkich transakcji, mężczyzna się rozłączył. Wtedy 35-latka zorientowała się, że została oszukana i straciła 30 tysięcy złotych. Zadzwoniła do banku i przekazała sprawę na policję.

Co robić, by nie paść ofiarą oszustów?

  • Kieruj się rozsądkiem przy dokonywaniu wszelkich transakcji finansowych;
  • Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania danych Twoich lub Twojego konta lub proponuje Ci różne rozwiązania, twierdząc, że     możesz paść ofiarą oszustów, zweryfikuj tą informację, dzwoniąc do biura obsługi klienta swojego banku i potwierdzając wiarygodność rozmówcy;
  •  Pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje.

 

O wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast poinformować policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.

(pż/kh)

Powrót na górę strony