Aktualności

Uwaga na trudne warunki na drogach

Tylko w ciągu jednego dnia policjanci byli wzywani do 16 kolizji na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności. Kierowcy powinni zwrócić uwagę, że opady deszczu powodują, że nawierzchnia w wielu miejscach jest śliska. Prędkość dopuszczalna w czasie trudnych warunków drogowych nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!

We wtorek (27.06.2023) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o kolizji w rejonie skrzyżowania al. Obrońców Tobruku i ul. Iwaszkiewicza. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 25-letni kierujący hyundaiem skręcając w lewo nie ustąpił pierwszeństwa i uderzył w skodę.  Na szczęście nikomu nic się nie stało. Ostatecznie sprawca kolizji został ukarany mandatem w kwocie 1500 złotych oraz 10 punktów karnych.

  • Zdjęcie miejsca zdarzenia drogowego

Kilka godzin później doszło do kolejnego zdarzenia. Tym razem na DK 51 (wyjazd z Olsztyna w kierunku Dywit). Ze wstępnych  policyjnych ustaleń wynika, że 46-letni kierujący osobowym volkswagenem z nieznanych na ten moment przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka citroenem, ponadto w zdarzeniu uczestniczyło dostawcze iveco. Jedna osoba trafiła do szpitala. Droga w tym miejscu była zablokowana. Policjanci kierowani na objazdy. Funkcjonariusze z interwencji sporządzili materiały do sądu, który zadecyduje o dalszych konsekwencjach.

  • Zdjęcie miejsca zdarzenia drogowego

Wieczorem olsztyńscy policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego na ul. Płoskiego. Jak wynika, że wstępnych ustaleń, 74-letni kierujący osobowym chevroletem ominął inny pojazd, który zatrzymał się celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i potrącił 72-latkę przechodzącą przez oznakowane przejście dla pieszych. Kobieta trafiła do szpitala. Ostatecznie zdarzenia zakwalifikowano jako kolizję drogową. Za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy 74-latkowi. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Apelujemy o ostrożność do kierowców, szczególnie teraz gdy aura pogodowa sprawia, że warunki na drodze są bardziej zmienne i niebezpieczne. Opady deszczu sprawiają, że nawierzchnia w wielu miejscach jest śliska, maleje przyczepność pojazdu, a tym samym znacznie wydłuża się jego droga hamowania. W takiej sytuacji bezwzględnie należy dostosować prędkość do warunków panujących na drodze i zachować odpowiedni – bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Należy również pamiętać, że prędkość dopuszczalna w czasie trudnych warunków drogowych nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!
(aj/rj)

Powrót na górę strony