Aktualności

Drogowe podsumowanie weekendu

W ubiegły weekend na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego doszło do 3 wypadków drogowych, w których rannych zostały 3 osoby. Ponadto policjanci byli wzywani do 29 kolizji drogowych.

W piątek (30.06.2023 r.) olsztyńscy policjanci z grupy SPEED na ul. Sielskiej zauważyli mężczyznę jadącego motorowerem po chodniku. Policjanci postanowili zatrzymać go do kontroli drogowej. Kierowcą okazał się 44-letni mieszkaniec Olsztyna. Po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że wybrał się on w podróż, mimo sądowego zakazu kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. Ponadto 44-latek przewoził pasażera, który nie posiadał obowiązkowego kasku ochronnego. Zgodnie z aktualnym taryfikatorem za naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych grozi mandat w kwocie 1500 złotych oraz 8 pkt karnych. Z kolei przewożenie motorowerem pasażera nieużywającego kasku ochronnego zagrożone jest mandatem w kwocie 100 złotych oraz 5 punktów karnych.

Tego samego dnia policjanci na DK 16 w pobliżu m. Barczewo zatrzymali do kontroli drogowej osobowe volvo, którego kierowca przekroczył dozwoloną prędkość. Okazało się, że na 38-latek ciąży sądowy zakaz kierowania pojazdami.
38 i 44-latek wkrótce przed sądem odpowiedzą za niestosowanie się do orzeczonego wcześniej przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W niedzielę (02.07.2023) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na DK 53 w pobliżu m. Trękusek. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 28-letni kierujący motocyklem nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad jednośladem, uderzył w znak drogowy, a następnie zjechał do przydrożnego rowu. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że 28-latek był trzeźwy. Mężczyzna trafił do szpitala. Jego obrażenia były na tyle poważne, że zdarzenie zakwalifikowano jako wypadek drogowy. Trwa wyjaśnianie wszelkich okoliczności tego zdarzenia.

(aj)

Powrót na górę strony