Aktualności

37-latek usłyszał 51 zarzutów

Do olsztyńskiego sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko 37-latkowi, mieszkańcowi powiatu olsztyńskiego. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przy współpracy z prokuraturą na podstawie przeprowadzonego dochodzenia i zebranego materiału dowodowego przedstawili mężczyźnie 51 zarzutów dotyczących oszustwa oraz posługiwania się podrobionymi dokumentami. Łączna suma strat to ponad 12 tysięcy złotych. Okazało się, że mężczyzna odbywa już karę więzienia za podobne przestępstwa.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przy współpracy z Prokuraturą Rejonową Olsztyn Południe na podstawie zebranego materiału dowodowego przedstawili łącznie 51 zarzutów oszustwa i posługiwania się podrobionym dokumentem, 37-letniemu mieszkańcowi powiatu olsztyńskiego, który był uprzednio karany za podobne przestępstwa popełnione w przeszłości.
Przestępczy proceder trwał od listopada 2021 roku do maja 2022 roku. Mężczyzna odpowiadał na portalach na ogłoszenia dotyczące świadczenia usług remontowo-budowlanych, transportowych, czy naprawczych (których w rzeczywistości nigdy nie wykonał), podszywając się pod dane przypadkowych podmiotów gospodarczych i osób prywatnych. Pokrzywdzeni po kontakcie telefonicznym lub mailowym wpłacali zaliczki za wystawiane faktury proforma, wysyłane drogą mailową, na poczet oferowanych usług. Po dokonaniu transakcji kontakt z oferentem urywał się. Podczas prowadzenia przestępczej działalności 37-latek na wystawianych fakturach podrabiał podpisy różnych podmiotów lub osób upoważnionych do ich wystawienia. Łączna suma strat to ponad 12 tysięcy złotych, a pokrzywdzonych zostało kilkadziesiąt osób prywatnych i podmiotów gospodarczych z terenu całego kraju. Ponadto we wrześniu 2021 roku 37-latek zawarł umowę na świadczenie usług telekomunikacyjnych o łącznej wartości 1400 złotych posługując się podrobionym dokumentem.
Za przestępstwo oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, za przestępstwo posługiwania się podrobionymi dokumentami do lat 5. W związku z tym, że mężczyzna będzie odpowiadał w charakterze tzw. ,,recydywy” sąd może wymierzyć karę przewidywaną w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

(p.ż/r.j)

Powrót na górę strony