Aktualności

Seniorze! Nie daj się oszukać metodą „na policjanta czy wnuczka”

Olsztyńscy policjanci wczoraj otrzymali dwa zgłoszenia o próbie oszustwa metodą „na policjanta”. Niestety 88-latka uwierzyła w legendę przestępców i przekazała im 50 tys. zł. Z kolei inna mieszkanka Olsztyna wykazała się czujnością i w porę przerwała rozmowę z przestępcami.

W poniedziałek (03.07.2023) olszyńscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia o próbie oszustwa metodą „na policjanta”. Niestety w jednym przypadku seniorka uwierzyła w legendę przestępców i przekazała im swoje oszczędności. Z relacji 88-latki wynikało, że na jej telefon zadzwonił mężczyzna. Kobiecie wydawało się, że rozmawia z siostrzeńcem, dlatego nie nabrała żadnych podejrzeń. Po chwili do seniorki zadzwonił kolejny mężczyzna, który podawał się za funkcjonariusza policji i przekazał jej informację, że chwilę wcześniej rozmawiała z oszustem. Fałszywy policjant twierdził, że oszczędności 88-latki są zagrożone i musi je przekazać policji. Oszust poinstruował kobietę, że musi udać się do najbliższej placówki bankowej i wypłacić gotówkę. W razie pytań ze strony pracowników banku, kobieta miała powiedzieć, że środki mają starczyć na pokrycie zakupu działki. Przestępca manipulując swoją ofiarę przekonał ją, że również pracownicy banku należą do szajki oszustów, a wypłacane pieniądze nie są  prawdziwe, po to aby nie wzbudzić żadnych podejrzeń ze strony innych osób. Ostatecznie kobieta spakowała 50 tysięcy złotych w kopertę i pozostawiła w omówionym miejscu.
Z kolei czujnością wykazała się inna mieszkanka Olsztyna. Seniorka podczas rozmowy z fałszywym policjantem, który wypytywał ją o posiadane oszczędności zakończyła konwersację twierdząc, że sprawę może wyjaśnić osobiście zgłaszając się do najbliższej jednostki Policji. Po chwili oszust rozłączył się.

Przestrzegamy przed pochopnym podejmowaniem decyzji. W przypadku otrzymania telefonu z informacją o konieczności przekazania pieniędzy obcej osobie należy to dokładnie zweryfikować. Zawsze możemy przerwać rozmowę i skontaktować się członkiem swojej rodziny. W przypadku podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustami należy natychmiast powiadomić o tym policjantów, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub osobiście w najbliższej jednostce Policji. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Zwracamy się z apelem do rodzin seniorów, aby porozmawiali z bliskimi o zagrożeniach, z którymi mogą się spotkać - przekazaniu  podstawowych informacji o metodach oszustów oraz jak się przed nimi bronić. Przypomnijmy seniorom, że za każdym razem przestępcy będą starać się wzbudzić swoje zaufanie i wykorzystać ich życzliwość. Idealną porą na przypomnienie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa są spotkania rodzinne, różnego rodzaju święta jak również przypadkowe spotkania na ulicy. Czasami krótka rozmowa z bliskimi, może uchronić ich przed utratą pieniędzy zbieranych niekiedy latami.
(aj/rj)

Powrót na górę strony