Aktualności

Udawali policjantów. 22-latka i 38-latek podejrzani o oszustwa trafili w ręce prawdziwych policjantów

Policjanci zatrzymali 22-latkę i 38-latka podejrzanych o dwa oszustwa metodą „na policjanta”, do których doszło na terenie Olsztyna. Wartość strat wyniosła blisko 100 tysięcy złotych. Oboje zostali zatrzymani i usłyszeli już zarzuty. Decyzją sądu najbliższe 2 miesiące spędzą w areszcie.

Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie doprowadzili do ustalenia tzw. odbieraków - osób mających związek z oszustwami "pod legendą" na terenie Olsztyna. Jest to efekt intensywnych, konsekwentnych i skrupulatnych działań policjantów skutkujący rozpracowaniem i zatrzymaniem przestępców, którzy wykorzystując nadmierną ufności i dobre serce seniorów niejednokrotnie pozbawiali ich oszczędności całego życia.

Do obu oszustw doszło 12 czerwca 2023 roku. Przestępcy najpierw podszywali się za pracowników poczty dzwoniąc z informacją o nieodebranej paczce. Następnie podawali się za policjantów i wmawiali pokrzywdzonym, że wcześniej kontaktowali się z nimi przestępcy, a teraz ich oszczędności są zagrożone i muszą je przekazać funkcjonariuszom. Niestety zarówno 85, jak i 90-latka przekazały oszustom gotówkę oraz złotą biżuterię o łącznej wartości prawie 100 000 złotych. Jedna z kobiet mogłaby stracić jeszcze więcej oszczędności, gdyby nie postawa kierowcy taksówki. Kobieta najpierw przekazała oszustom oszczędności, które posiadała w domu, a następnie zgodnie z przekazanymi instrukcjami miała udać się do banku. Taksówkarz wioząc kobietę do placówki bankowej po jej zachowaniu oraz rozmowie zorientował się, że seniorka ma do czynienia z przestępcami. Ostatecznie zamiast do banku, kierowca podjechał pod budynek olsztyńskiej jednostki Policji, gdzie seniorka złożyła stosowne zawiadomienie.   
W trakcie policyjnych czynności policjanci wpadli na trop dwójki osób mogących pełnić rolę „odbieraków” w tym przestępczym procederze. 22-latka i 38-latek zostali zatrzymani w jednym z hoteli na terenie Łodzi. Oboje byli kompletnie zaskoczeni wizytą funkcjonariuszy. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego usłyszeli zarzuty oszustwa. 22-latce grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Z kolei 38-latkowi grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności, ponieważ w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa i będzie odpowiadać w warunkach tzw. recydywy. W piątek (07.07.2023) na wniosek Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ – wobec dwójki zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 2 miesięcy.

(aj/rj)

Film zaczyna i kończy biała plansza z niebieskim napisem "Komenda Miejska Policji w Olsztynie". Nagranie przedstawia prowadzenie zatrzymanej osoby przez nieumundurowanych policjantów.

Film Film

Opis filmu: Film zaczyna i kończy biała plansza z niebieskim napisem "Komenda Miejska Policji w Olsztynie. Nagranie przedstawia prowadzenie zatrzymanej osoby przez nieumundurowanych policjantów.

Pobierz plik Film (format mp4 - rozmiar 5.5 MB)

Powrót na górę strony