Aktualności

Nietrzeźwy, bez uprawnień i wymaganych dokumentów wsiadł za stery skutera wodnego

Przed sądem odpowie mieszkaniec województwa mazowieckiego, którego zatrzymali policyjni wodniacy. 31-latek nie dość, że popełnił szereg wykroczeń, to postanowił „poszaleć” skuterem wodnym na jeziorze Ukiel mając w organizmie prawie jeden promil alkoholu. Przypominamy, że tak jak kierowców na drodze, tak sterników na wodzie obowiązują przepisy i zasady bezpieczeństwa, których należy bezwzględnie przestrzegać.

W sobotę (15.07.2023) policyjni wodniacy na terenie jeziora Ukiel podjęli interwencję wobec mężczyzny, który zlekceważył obowiązujące przepisy – z dużą prędkością płynął skuterem wodnym zbyt blisko Plaży Miejskiej. Za sterami skutera wodnego siedział 31-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. W trakcie rozmowy policjanci wyczuli od mężczyzny zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 31-latka prawie jeden promil alkoholu. Dodatkowo w trakcie kontroli wyszło na jaw, że mężczyzna nie miał wymaganych uprawnień, aby wsiąść za stery tego typu jednostki pływającej, a także nie posiadał wymaganego dokumentu rejestracyjnego na skuter wodny, którego moc silnika przekraczała 15 kW. Policyjni wodniacy postanowili także sprawdzić stan trzeźwości 31-latka. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie prawie jeden promil alkoholu. Wkrótce mężczyzna ze swojego zachowania będzie się tłumaczyć przed sądem. Za kierowanie skuterem wodnym w stanie nietrzeźwości mężczyźnie grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz utrata wszelkich uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Ponadto 31-latek za szereg popełnionych wykroczeń został ostatecznie ukarany trzema mandatami karnymi w łącznej kwocie 1500 złotych.

Przypominamy!

Tak jak kierowców na drodze, tak sterników na wodzie obowiązujące przepisy i zasady bezpieczeństwa, których należy bezwzględnie przestrzegać. Osoba, która wsiada za stery jednostki pływającej o napędzie mechanicznym o mocy silnika powyżej 10 kW musi posiadać patent sternika motorowodnego, który należy okazać podczas kontroli. Warto również pamiętać, że jednostki pływające wyposażone w silnik o mocy większej niż 15 kW podlegają wpisowi do rejestru statków i w czasie kontroli wymagany będzie dokument rejestracyjny. W obu przypadkach za zlekceważenie obowiązujących przepisów grozi mandat karny w kwocie od 20 do 500 złotych.

W przypadku sternika, który będzie znajdował się w stanie nietrzeźwości musi on liczyć się z surowymi konsekwencjami, grozi mu kara do 2 lat pobawienia wolności, sądowy zakaz oraz wysoka grzywna. Jeśli natomiast sternik podczas kontroli jest w stanie po użyciu alkoholu, czyli ma od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie, to odpowiada za popełnione wykroczenie. Grozi mu wówczas kara grzywny.

Należy również przypomnieć, że pływanie kajakiem, rowerem wodnym, czy żaglówką bez silnika w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem, a jego sprawcę policjanci mogą ukarać mandatem w wysokości nawet do 500 złotych lub skierować sprawę do sądu.

 (aj/kh)

Powrót na górę strony