Aktualności

83-letnia mieszkanka Olsztyna straciła 28 tysięcy złotych

83-letnia mieszkanka Olsztyna przekazała w ręce oszusta podającego się za policjanta 28 tysięcy złotych. Pieniądze w kopercie na prośbę oszusta wyrzuciła przez balkon. Pamiętajmy - policja nie działa w ten sposób!

Nie po raz pierwszy policjanci apelują i ostrzegają o tym, że oszuści wykorzystują różne metody i sposoby, żeby zdobyć niekiedy oszczędności całego życia. W środę (19.07.2023 r.) oszuści zadzwonili do 83-letniej mieszkanki Olsztyna. Najpierw zadzwonił nieznany mężczyzna podający się za kuzyna z Gdańska, który akurat przyjechał do Olsztyna i chciał spotkać się z kobietą. Następnie telefon przejął inny mężczyzna podający się za policjanta, który ostrzegał przed tym, że 83-latka może paść ofiarą oszustwa. Żeby tego uniknąć, poradził, aby seniorka przekazała swoje oszczędności, w celu ich zabezpieczenia funkcjonariuszom. Kobieta udała się do banku i wypłaciła środki pieniężne z lokaty bankowej. Przygotowała pieniądze i miała czekać, aż zjawi się po nie funkcjonariusz policji. Oszust poinstruował ją, żeby nikomu nie wspominała o tej sprawie i na jego polecenie zapakowała pieniądze do koperty, a następnie wyrzuciła je przez balkon oraz schowała się, aby nikt jej nie zobaczył. Tym sposobem w ręce oszustów trafiło 28 tysięcy złotych. 83-latka zadzwoniła na numer alarmowy 112. Kobieta zrozumiała, że padła ofiarą oszustwa, a sprawa została zgłoszona na policję.


Apelujemy o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.  Nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom, które podają się za członków rodziny czy policjantów, bądź proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej. Rozmawiajmy z członkami naszej rodziny o bezpieczeństwie, o tym, że nigdy nie należy przekazywać pieniędzy nieznanym osobom i wpuszczać ich do swojego domu. Zawsze potwierdzajmy ,,prośbę o pomoc” kontaktując się osobiście. Wykonajmy telefon lub skontaktujmy się bezpośrednio. Nie działajmy w pośpiechu. W przypadku podejrzenia oszustwa koniecznie poinformujmy Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.


(p.ż/tm)

 

Powrót na górę strony