Aktualności

Podsumowanie weekendu na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego

Podczas weekendu na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego funkcjonariusze odnotowali 19 kolizji drogowych. Funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu drogowego 38-latka, który jechał na ,,podwójnym gazie”, 32-latka, który przekroczył dozwoloną prędkość i wsiadł za kierownicę mimo cofniętych uprawnień oraz 32-latka, który przekroczył dozwoloną prędkość i nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem, 28-latka na ,,podwójnym gazie" i bez uprawnień. Funkcjonariusze interweniowali również wobec 42-latki oraz 20-latka.

W sobotę (22.07.2023 r.) policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie na wysokości m. Wrócikowo zatrzymali do kontroli drogowej osobowego opla. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że 38-latek siedzący za kierownicą pojazdu ma ponad promil alkoholu w organizmie.  Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. 38-latek wkrótce poniesie konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Zgodnie z kodeksem karnym prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Tego samego dnia na jednej z ulic w Olsztynie funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej osobowe renault, za którego kierownicą siedział 32-latek, który przekroczył dozwoloną prędkość o 24 km/h. Jechał 94 km/h przy ograniczeniu 70 km/h. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna wsiadł za kierownicę auta mimo cofniętych uprawnień. Za wykroczenie został ukarany mandatem  karnym w kwocie 300 złotych. Mężczyzna ze swojego zachowania będzie się tłumaczył przed  sądem. Zgodnie z kodeksem karnym za prowadzenie pojazdu  mechanicznego mimo cofniętych uprawnień do kierowania pojazdami grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.
Również w sobotę na al. Warszawskiej w Olsztynie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej motocykl m. Honda. Podróżował nim 32-latek, który przekroczył dozwoloną prędkość o 23 km/h. Jechał 73 km/h przy ograniczeniu 50 km/h. Jak się okazało, mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem. Ze swojego nieodpowiedzialnego zachowania wkrótce będzie się tłumaczył przed sądem. Zgodnie z kodeksem wykroczeń prowadzenie pojazdu mechanicznego, bez wymaganych uprawnień jest zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.
W niedzielę (23.07.2023 r.) funkcjonariusze z polecenia oficera dyżurnego KMP Olsztyn udali się  na ul. Iwaszkiewicza w Olsztynie, gdzie mężczyzna miał wsiąść za kierownicę opla będąc w stanie nietrzeźwości.  Badanie policyjnym alkomatem wykazało prawie 3 promile alkoholu w organizmie 28 latka. Ze wstępnych ustaleń policjantów, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia wynikało, że mężczyzna nie dostosował prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem, najechał na prawidłowo zaparkowane  po obu stronach jezdni 8 pojazdów, a następnie uderzył w latarnię. Dzięki szybkiej reakcji świadków mężczyzna został ujęty i przekazany policjantom. Okazało  się, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem. 28-latek został zabrany do szpitala Ze swojego zachowania będzie się tłumaczył przed sądem.
Tego samego dnia oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem rowerzysty na ul. Bałtyckiej w Olsztynie. Z relacji świadków wynikało, że mężczyzna o mało nie wjechał pod koła jadącego samochodu, a następnie  przewrócił się na chodnik. Badanie policyjnym alkomatem wykazało ponad 3,5 promila alkoholu w  organizmie 20-latka. Ostatecznie mężczyzna został ukarany dwoma mandatami karnymi na łączną kwotę 5 tys. złotych za kierowanie pojazdem  innym  niż mechanicznym będąc w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie zdarzenia drogowego.
Również w niedzielę z polecenia oficera dyżurnego KMP w Olsztynie policjanci udali się na ul. Bartąską, gdzie według relacji świadka, który jakiś czas jechał za pojazdem, zaniepokojony tym, że siedząca za kierownicą osobowego opla kobieta wykonywała na drodze niebezpieczne manewry, a następnie doprowadziła do zdarzenia drogowego, wjeżdżając do przydrożnego rowu. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia wynika, że 42-latka wjechała autem do rowu, a następnie została ujęta przez świadka zdarzenia. Kobieta została przewieziona do szpitala ze względu na uzasadnione podejrzenie kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, gdzie została pobrana jej  krew do badań.  Ponadto 42-latka zachowywała się agresywnie wobec funkcjonariuszy, miała również znieważyć interweniującą policjantkę. Jeśli okaże się, że kobieta prowadziła pojazd w stanie nietrzeźwości, może grozić jej kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Za znieważenie funkcjonariusza publicznego podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

(p.ż/rj)

Powrót na górę strony