Aktualności

Pierwszy miesiąc wakacji za nami

Połowa wakacji już za nami. Dla większości z nas to czas wypoczynku, natomiast dla policjantów to czas wzmożonej pracy. Funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo podróżnych, osób wypoczywających na wodą i są wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy. Musimy pamiętać, że wiele zależy od nas. Podczas wakacji rozwaga i ostrożność zawsze muszą być na pierwszym miejscu.

Woda
W lipcu policyjni wodniacy na terenach wodnych i przywodnych w Olsztynie i powiecie olsztyńskim przeprowadzili 120 interwencji. W tym czasie stwierdzili prawie 100 wykroczeń, z czego w 44 przypadkach policjanci na sprawców wykroczeń nałożyli mandaty karne, a w 4 przypadkach skierowali sprawę do sądu. Policyjni wodniacy w ciągu miesiąca skontrolowali w sumie 370 kąpielisk. W lipcu funkcjonariusze zatrzymali jednego sternika w stanie nietrzeźwości oraz jedną osobę, która pod wpływem alkoholu wsiadła za stery jednostki pływającej innej niż mechanicznej.

Osoby, które wykorzystując uroki jezior zdecydują się na spędzanie czasu nad wodą, muszą pamiętać tym, że woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Najczęstszymi przyczynami tragicznych zdarzeń na wodzie od wielu już lat są alkohol, przecenianie swoich umiejętności oraz korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych. Pamiętajmy, że również nad wodą to my sami w pierwszej kolejności odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszych bliskich. Apelujemy o rozsądek podczas wypoczynku na wodą.

Droga
Policjanci przez cały okres wakacji dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. W trakcie przeprowadzanych kontroli drogowych, zwracają szczególną uwagę na to czy kierowcy jeżdżą zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. Sprawdzają stan trzeźwości kierowców oraz stan techniczny pojazdów.

Od początku lipca policjanci skontrolowali ponad 3800 pojazdów. W trakcie prowadzonych działań policjanci zatrzymali ponad 1600 kierowców, którzy nie stosowali się do obowiązujących ograniczeń prędkości. W analizowanym okresie funkcjonariusze wyeliminowali z dróg 27 nietrzeźwych kierujących. W lipcu na drogach Olsztyna i powiatu olszyńskiego doszło 18 wypadków drogowych, w których zginęła jedna osoba, a 18 zostało rannych. Policjanci byli wzywani do 275 kolizji drogowych.

Spotkania profilaktyczne
Mając na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych, policjanci i pracownicy olsztyńskiej jednostki policji przeprowadzili szereg działań profilaktycznych. Część z nich odbyła się jeszcze przed wakacyjnym wypoczynkiem w szkołach i przedszkolach. Łącznie przeprowadzono prawie 280 spotkań profilaktyczno-edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą, z czego blisko 50 odbyło się w trakcie zorganizowanych półkolonii czy obozów harcerskich. W trakcie spotkań promowano kampanię „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz akcję  informacyjno-edukacyjną zapobiegającą włamaniom do domów.

https://policja.pl/pol/aktualnosci/232640,V-Europejski-Dzien-Przeciwdzialania-Wlamaniom-do-Domow.html
https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/107158,Kreci-mnie-bezpieczenstwo-nad-woda-na-Warmii-i-Mazurach.html

Zostań jednym z nas!

Wakacje to również dobry czas na podjęcie życiowych decyzji dotyczących naszej przyszłości zawodowej. Każdy, kto chce w życiu pomagać innym, dbać o ich bezpieczeństwo i porządek publiczny, a jednocześnie rozwijać swoje pasje i zdobywać nowe umiejętności, może to zrobić wstępując w szeregi Policji.

Służba w Policji to też stałość zatrudnienia i możliwość pełnienia służby w mundurze blisko miejsca zamieszkania. To możliwość niesienia pomocy ludziom – ratowania ich życia i zdrowia. To służba za kierownicą radiowozu, na motorze, w łodzi na wodzie, współpraca ze zwierzętami, praca „pod przykrywką”, rozwiązywanie niewyjaśnionych spraw, szukanie śladów w laboratorium, ciągłe staranie się o to, by być jeden krok przed przestępcami. To także współpraca z lokalną społecznością, troska o bezpieczeństwo dzieci i seniorów, bycie wsparciem dla osób, które tego potrzebują. To służba, która każdego dnia może przynosić inne zadania i przynosi satysfakcję z ich zrealizowania. Osoby zainteresowane wstąpieniem do służby w Policji, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i kontaktu z Sekcją Doboru KWP w Olsztynie.

https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/praca-w-policji/rekrutacja-do-sluzby-w/489,Rekrutacja-do-sluzby-w-Policji.html

(aj)

 

Powrót na górę strony