Aktualności

Konsekwencje za kierowanie motocyklem bez uprawnień

O surowych konsekwencjach jazdy motocyklem bez wymaganych uprawnień przekona się 29-latka i 32-latek, którzy jednego dnia zostali zatrzymani przez olsztyńskich policjantów. Oboje wybrali się w podróż jednośladami i wkrótce ze swojego zachowania będą się tłumaczyć przed sądem. Dodatkowo 29-latka odpowie za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy.

W czwartek (17.08.2023) policjanci z olsztyńskiej drogówki na jednej z ulic w mieście zauważyli kierującą motocyklem, która korzystała z telefonu komórkowego podczas jazdy. Policjanci postanowili zatrzymać ją do kontroli drogowej. Okazało się, że 29-latka nie posiadała uprawnień do kierowania motocyklami.

Tego samego dnia policjanci zatrzymali kolejnego kierującego motocyklem, który wybrał się w podróż, mimo braku uprawnień. Tym razem funkcjonariusze w ramach prowadzonych działań „bezpieczny rowerzysta i motocyklista” zatrzymali kierującego hondą na jednej z ulic w miejscowości Tomaszkowo. Sprawdzenie w systemach informatycznych wykazało, że 32-latek nie posiadał wymaganej kategorii prawa jazdy, aby kierować motocyklem.

W obu przypadkach policjanci z interwencji sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. Zgodnie z aktualnymi przepisami kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień jest to wykroczenie, za które grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych, a także zakaz prowadzenia pojazdów. Z kolei za korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem grozi mandat karny w kwocie 500 złotych oraz 12 punktów karnych.

Bądź bezpiecznym motocyklistą!

(aj/tm)

 

 

Pliki do pobrania

  • 11.28 KB
    Film rozpoczyna logo KWP w Olsztynie. Następnie pokazany jest motocykl policyjny. W kolejnym ujęciu widać mł.asp Tomasza Zielińskiego z WRD KWP w Olsztynie. Mówi: „Poszkodowanym w zdarzeniu drogowym jest osoba ranna, osoba ciężko ranna oraz osoba, która w zdarzeniu drogowym straciła życie. W zeszłym roku w całym kraju poszkodowanymi byli ludzie w liczbie 26 tys. co odpowiada liczbie mieszkańców np. miasta Kętrzyna.” W kolejnych ujęciach widać motocykl poruszający się w ruchu ulicznym, jak i policyjne motocykle, które wyjeżdżają na ulice Olsztyna. Kolejne ujęcie pokazuje policyjny radiowóz oraz policjantkę z miernikiem prędkości- sierż. szt. Annę Sznarkowską z WRD KPP w Iławie. Wypowiada się : „Jeżeli motocyklista uczestniczy w zdarzeniu drogowym i był jego sprawcą, najczęstszą przyczyną jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu droga to nie miejsce na brawurę” W kolejnych ujęciach widać policyjne motocykle poruszające się po drogach Warmii i Mazur. Wypowiada się policjant stojący na tle policyjnych motocykli, nadkom. Tomasz Krawcewicz, WRD KMP w Elblągu. Wypowiedź: „Nie we wszystkich zdarzeniach motocykliści są ich sprawcami. Musimy pamięta o tym, że bardzo często dochodzi do wymuszenia pierwszeństwa i nie udzielenia tego pierwszeństwa motocykliście. Wtedy motocyklista jest oczywiście pokrzywdzonym”. Widać zaparkowane motocykle, policjanta zakładającego rękawice, motocykle w ruchu. Wypowiada się insp. Andrzej Parniewicz Komendant Powiatowy Policji w Mrągowie: „Pamiętajcie, kask jest najważniejszym elementem do jazdy motocyklem. Zadbajmy również o strój, o buty, o wszystko co potrzebne aby bezpiecznie jeździć. Szerokiej drogi.” Widać motocykle oddalające się od nagrywającego. Film kończy logo KWP w Olsztynie.
Powrót na górę strony