Bezpieczny wypoczynek nad wodą
O tym jak ważne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, a przy tym stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy policji czy ratowników wodnych, przekonał się pewien mężczyzna, który kąpał się w jeziorze będąc w stanie nietrzeźwości, a przy tym zakłócał spokój i porządek publiczny, a także nie stosował się do poleceń. Na szczęście zaniepokojeni jego zachowaniem ratownicy wodni przy współpracy z funkcjonariuszami z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie pomogli mężczyźnie wydostać się bezpiecznie na brzeg. Mężczyzna ze swojego zachowania będzie się tłumaczył przed sądem.
W środę (23.08.2023 r.) funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie udali się z polecenia oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie na plażę nad Jeziorem Skanda, gdzie ratownik wodny zaniepokojony zachowaniem pewnego mężczyzny zgłosił potrzebę interwencji funkcjonariuszy. Mężczyzna miał zakłócać spokój i porządek publiczny wypoczywających nad jeziorem osób, a także awanturować się. Ponadto nie stosował się do poleceń ratowników wodnych. Jeszcze przed przyjazdem policjantów miał oddalić się na sąsiednią, dziką plażę. Funkcjonariusze szybko dotarli do wskazanego mężczyzny, który pływał w jeziorze. Mężczyzna również nie stosował się do wydawanych wielokrotnie poleceń wyjścia z wody, a ponadto zachowywał się agresywnie. Na szczęście policjanci wspólnie z ratownikami wodnymi pomogli mężczyźnie bezpiecznie wydostać się na brzeg. Okazało się, że mężczyzna był kompletnie pijany. 61-latek popełnił szereg wykroczeń m.in.: nie tylko zakłócał spokój i porządek publiczny, używał słów powszechnie uznawanych za wulgarne, nie wykonywał poleceń ratowników oraz funkcjonariuszy, ale także nie chciał podać swoich danych osobowych. Ostatecznie trafił do izby wytrzeźwień, gdzie badanie wykazało ponad 1,2 promila alkoholu w jego organizmie. 61-latek ze swojego zachowania wkrótce będzie się tłumaczył przed sądem. Całe szczęście w tym przypadku udało się uniknąć tragedii.
Zgodnie z art. 34 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, ratownik wodny może nie wpuścić osoby lub żądać opuszczenia przez nią kąpieliska, jeśli jej zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest nietrzeźwa lub pod wpływem środka odurzającego. Za niezastosowanie się do polecenia ratownika grozi kara grzywny do 500 złotych. Z kolei zgodnie z art. 65 a Kodeksu Wykroczeń za niestosowanie się do poleceń funkcjonariusza policji, co utrudnia wykonywanie czynności służbowych grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.
Wielu tragedii, do których dochodzi nad akwenami wodnymi można byłoby prawdopodobnie uniknąć, gdyby osoby wypoczywające nad wodą pamiętały o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, odpowiednio oznakowanym, pod nadzorem ratownika wodnego. Nie zapominajmy również o tym, aby:
· nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu - najczęściej toną osoby pijane;
· nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
· nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
· nie skakać do wody z dużej wysokości - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
· dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
Pamiętajmy! Woda to żywioł, który nie wybacza błędów, a bezpieczeństwo zależy od nas samych!
(p.ż/k.h)