Aktualności

Drogowe podsumowanie weekendu

W ubiegły weekend na drogach Olsztyna i powiatu olszyńskiego doszło do 5 wypadków drogowych, w których rannych zostało 6 osób. Policjanci byli także wzywani do 36 kolizji drogowych. Niestety, mimo licznych apeli, nie zabrało na naszych drogach kierowców „na podwójnym gazie” czy bez wymaganych uprawnień.

W piątek (25.08.2023 r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na DK 51 w pobliżu m. Spręcowo. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 20-letni kierujący osobowym mercedesem podczas wyprzedzania innych pojazdów, stracił panowanie nad autem i zjechał do przydrożnego rowu. Ostatecznie doszło do dachowania pojazdu. Do szpitala trafiła pasażerka osobowego mercedesa. Jej obrażenia były na tyle poważne, że zdarzenie zakwalifikowano jako wypadek drogowy. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że kierujący autem był trzeźwy. Policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu mężczyźnie prawa jazdy. Trwa wyjaśnianie wszelkich okoliczności i przyczyn wypadku drogowego.

  • Zdjęcie przedstawia miejsce zdarzenia drogowego na D51, pracujące służby oraz auto w rowie.

Tego samego dnia olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że ulicami miasta może poruszać się nietrzeźwy kierujący mercedesem. Funkcjonariusze zatrzymali wskazane auto na al. Obrońców Tobruku. Policjanci zaraz po podejściu do kierującego wyczuli od niego silny zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 37-latka prawie 2,5 promila alkoholu. Mężczyzna stracił już prawo jazdy i wkrótce ze swojego zachowania będzie się tłumaczyć przed sądem. Za kierowanie autem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami i wysoka grzywna.

W niedzielę (27.08.2023 r.) rano policjanci z olsztyńskiej drogówki na ul. Kopernika pracowali na miejscu zdarzenia drogowego z udziałem mężczyzny poruszającego się hulajnogą elektryczną. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 21-latek jadąc jednośladem w pewnym momencie przewrócił się na chodnik. Mężczyzna trafił do szpitala na badania. Na szczęście nic poważnego mu się nie stało. Okazało się, że 21-latek wybrał się w podróż hulajnogą „na podwójnym gazie”. W jego organizmie krążyły ponad 2 promile alkoholu. Ostatecznie mężczyzna za popełnione wykroczenia został ukarany dwoma mandatami w łącznej kwocie 3000 złotych.

Zgodnie z przepisami prawa za kierowanie hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości grozi kara aresztu lub kara grzywny nie niższa niż 2,5 tys. zł. Dodatkowo sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

  • Zdjęcie przedstawia policyjny radiowóz oraz przewróconą hulajnogę na chodniku.

Kilka godzin później, oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na trasie Nikielkowo-Łęgajny. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu wynika, że 38-letni kierujący osobową skodą wyprzedzając inny pojazd doprowadził do czołowego zderzenia z jadącym z naprzeciwka motocyklem. Do szpitala z obrażeniami trafił 41-letni kierujący jednośladem oraz jego 39-letnia pasażerka. Okazało się, że 41-latek nie posiadał odpowiednich uprawnień do kierowania motocyklem. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że kierowcy biorący udział w zdarzeniu byli trzeźwi. Trwają czynności mające na celu ustalenie wszelkich okoliczności i przyczyn wypadku drogowego.

  • Zdjęcie przedstawia miejsce zdarzenia drogowego, motocykl oraz lawetę, w tle pojazd osoby na drodze.
  • Zdjęcie przedstawia miejsce zdarzenia drogowego, auto na poboczu.

(aj/kh)

 

Powrót na górę strony