Olsztyn: Przedstawicielki policji i organizaji pozarządowej FairWork z Holandii z wizytą w Olsztynie
W Olsztynie i powiecie olsztyńskim przez dwa dni gościły przedstawicielki Policji i organizacji pozarządowej FairWork z Holandii, by edukować młodzież o niebezpieczeństwach związanych z wyjazdem do pracy za granicę. Podpowiadały też, jak uniknąć zagrożenia, nie stać się ofiarą handlu ludźmi i gdzie szukać pomocy. Spotkania odbyły się w ramach opracowanych i realizowanych przez Komendę Miejską Policji w Olsztynie działań prewencyjnych w ramach Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi.
W Olsztynie i powiecie olsztyńskim przez dwa dni gościły przedstawicielki Policji i organizacji pozarządowej FairWork z Holandii, by edukować młodzież o niebezpieczeństwach związanych z wyjazdem do pracy za granicę. Podpowiadały też, jak uniknąć zagrożenia, nie stać się ofiarą handlu ludźmi i gdzie szukać pomocy. Spotkania odbyły się w ramach opracowanych i realizowanych przez Komendę Miejską Policji w Olsztynie działań prewencyjnych w ramach Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2013 – 2015.
We wtorek i środę gośćmi olsztyńskich policjantów były przedstawicielki Policji i organizacji pozarządowej FairWork z Holandii, które spotkały się z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych, by edukować o niebezpieczeństwach związanych z wyjazdami do pracy poza granice kraju.
Prelegentki rozmawiały z młodzieżą o tym, co trzeba wiedzieć przygotowując się do wyjazdu, jakie formalności dopełnić, omawiały również przepisy obowiązujące w Holandii, a dotyczące przyjeżdżających do pracy obcokrajowców. Młodzież została przestrzeżona przed zbytnią ufnością w pozornie atrakcyjno brzmiące oferty i przed pochopnie podejmowanymi decyzjami o wyjeździe. Prowadzące uświadamiały z jakimi formami wyzysku mogą spotkać się kandydaci do pracy. Nie zabrakło również informacji, gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych, młodzież dowiedziała się także jak wyglądają procedury policyjne, gdy ktoś zgłosi, że stał się ofiarą nieuczciwego pracodawcy.
Pierwszego dnia wizyty na Warmii, odbyły się dwa spotkania w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Olsztynie – w pierwszym, przedpołudniowym wykładzie uczestniczyło ponad 90 drugoklasistów z II Liceum Ogólnokształcącego. Podczas spotkania, poza wystąpieniami gości z Holandii, o specyfice zjawiska handlu ludźmi w Polsce i pracy polskiej Policji opowiedział podkom. Radosław Zbroński z Komendy Głównej Policji. Młodzi ludzie z zainteresowaniem wsłuchiwali się w przekazywane przez prelegentów informacje, niektórzy nawet skrupulatnie je notowali.
Po południu do udziału w spotkaniu została zaproszona młodzież z Ochotniczego Hufca Pracy oraz przedstawiciele Warmińsko – Mazurskiej Komendy OHP, dyrekcja i nauczyciele szkół dla dorosłych z ZSO Nr 1. Spotkanie przebiegło w formie dyskusji z młodzieżą, która zadawała wiele pytań, okazując tym samym duże zainteresowanie poruszaną tematyką.
Drugiego dnia wizyty, goście z Holandii spotkali się z ponad 60 uczniami Zespołu Szkół w Dobrym Mieście, w którym funkcjonują oddziały klasowe o profilu mundurowym. W prelekcji uczestniczył również Zbigniew Załuski - Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Olsztyńskiego, a także policjanci z Komisariatu Policji w Dobrym Mieście.
Do udziału w przedsięwzięciu i wysłuchaniu wystąpień zostali również zaproszeni przez olsztyńskich policjantów przedstawiciele podmiotów współpracujących z jednostką w realizacji autorskich działań prewencyjnych z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi – strażnicy graniczni z Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, mł. chor. Wiesław Kowalkowski i chor. Bartosz Kierul oraz przedstawicielka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, p. Karolina Giszterowicz.
Wizyta Holendrów odbyła się w ramach projektu działań opracowanych przez Komendę Miejską Policji w Olsztynie oraz dzięki współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie z policją holenderską.
Hasłem projektu, którego realizację olsztyńscy policjanci rozpoczęli w maju, stało się zdanie „Nie tylko dzieci dają się nabrać…”. Funkcjonariusze chcą podczas spotkań edukacyjnych z młodzieżą, poprzez artykuły, plakaty, które pojawią się w różnych punktach miasta i powiatu, przestrzec przed niebezpieczeństwami związanymi z pochopnym podjęciem decyzji o wyjeździe za granicę. Zwieńczeniem projektu będzie październikowa konferencja naukowa, która odbędzie się w obchody Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi.
Do współpracy w realizacji projektu Komenda Miejska Policji w Olsztynie zaprosiła funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie oraz przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie i Europejskich Służb Zatrudnienia – EURES (EURopean Employment Services).
Celem projektu jest przede wszystkim:
- zwrócenie uwagi młodych ludzi na zagrożenia wynikające z podejmowania dorywczej pracy za granicą;
- wyposażenie w wiedzę dotyczącą procederu handlu ludźmi oraz we wskazówki gdzie i jak szukać pomocy jeśli ktoś stanie się ofiarą tego procederu;
- ograniczenie przestępstw związanych z wyzyskiem i zmuszaniem do niewolniczej pracy obywateli naszego kraju;
- podniesienie kwalifikacji przedstawicieli instytucji i organizacji zaangażowanych w przeciwdziałanie handlowi ludźmi.
Lidia Cynt