Aktualności

Jeden na rowerze, drugi za kierownicą auta  – obaj pijani

Wczoraj policjanci zatrzymali dwóch nieodpowiedzialnych kierujących, którzy postanowili wybrać się w podróż „na podwójnym gazie”. 65-letni kierujący suzuki „wpadł”, dzięki wzorowej obywatelskiej postawie innych uczestników ruchu drogowego. Z kolei 36-latek jadący rowerem zwrócił uwagę funkcjonariuszy swoim nietypowym stylem jazdy. Obaj mężczyźni wkrótce ze swojego zachowania będą się tłumaczyć przed sądem.

We wtorek (12.09.2023) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że inni uczestnicy ruchu drogowego uniemożliwili dalszą jazdę nietrzeźwemu kierującemu. Na miejsce został wysłany policyjny patrol, który ustalił szczegóły zdarzenia. Z relacji świadków wynikało, że na trasie Kieźliny-Olsztyn zauważyli osobowe suzuki, które nie trzymało toru jazdy – zjeżdżając od prawej do lewej krawędzi jezdni. Po chwili mężczyzna zaparkował auto przed jednym ze sklepów. Świadkowie zabrali mężczyźnie kluczyki do auta i wezwali policyjny patrol, któremu przekazali kierującego suzuki. Okazał się nim 65-letni mieszkaniec Olsztyna. Badanie policyjnym alkomatem potwierdziło przypuszczenia świadków. W organizmie kierującego krążyło prawie 2,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.
65-latek wkrótce przed sądem odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami i wysoka grzywna.

Widzisz? Reaguj!
Zgłaszający wykazali się wzorową obywatelską postawą – zauważyli niepokojącą sytuację i zareagowali. Powyższy przykład pokazuje, że mieszkańcy nie tolerują jazdy na „podwójnym gazie”. Ujęcie obywatelskie, telefon do oficera dyżurnego policji, zabranie kluczyków i uniemożliwienie dalszej jazdy. Każdy sposób jest dobry by powstrzymać osobę, która chce wsiąść za kierownicę po wypiciu alkoholu.
Tego samego dnia policjanci zatrzymali kolejnego nietrzeźwego kierującego, tym razem rowerem. Funkcjonariusze na jednej z ulic w Olsztynku zauważyli mężczyznę przejeżdżającego jednośladem przez oznakowane przejście dla pieszych. Ponadto jego styl jazdy wskazywał, że mógł być „na podwójnym gazie”. Badanie policyjnym alkomatem wykazało w organizmie 36-latka krążył ponad 1 promil alkoholu. Ostatecznie funkcjonariusze z interwencji sporządzili dokumentację, która trafi do sądu.
Przypominamy!
Zgodnie z przepisami prawa za kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości grozi mandat karny w kwocie 2500 złotych. Z kolei osobie, która postanowi wybrać się tego typu środkiem transportu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych.

 

(aj/tm)

Powrót na górę strony