Aktualności

Bezpieczeństwo przewozów dzieci do placówek oświatowych

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie we wtorek od wczesnych godzin porannych kontrolowali autobusy oraz samochody dowożące dzieci do szkół. W ramach działań „GIMBUS” zwracali również uwagę na m.in. stan techniczny kontrolowanych pojazdów, ich wyposażenie oraz trzeźwość kierowców, a także to w jaki sposób przewożeni są najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego. Kontrole prowadzone były na terenie Olsztyna oraz powiatu olsztyńskiego.

Policjanci przyjrzeli się bezpieczeństwu najmłodszych uczestników ruchu drogowego – dzieci i młodzieży – którzy codziennie przemierzają drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu, korzystając ze zorganizowanego transportu autobusowego tzw. „gimbusów”, a także z transportu prywatnego. W trosce o ich bezpieczeństwo policjanci 12.09.2023 r. przeprowadzili działania kontrolne pn. „GIMBUS”. W ramach działań kontrolowali autobusy szkolne, którymi podróżują uczniowie, a także przypominali o prawidłowych sposobach przewożenia dzieci przez ich rodziców i opiekunów. Kontrole odbywały się zarówno w Olsztynie jak i w powiecie olsztyńskim. Od wczesnych godzin porannych policjanci pojawiali się w okolicach szkół, tam gdzie najczęściej organizowany jest transport uczniów. Funkcjonariusze zwracali uwagę m.in. na stan techniczny pojazdów, wyposażenie, zużycie bieżnika opon, czy oświetlenie, ale i na stan trzeźwości kierowców oraz to, czy posiadają wymagane uprawnienia. Warto zaznaczyć, że autobusy przewożące dzieci muszą być oznakowane specjalną tabliczką umieszczaną na szybie pojazdu. Policjanci zwracali również uwagę na sposób przewożenia najmłodszych uczestników ruchu drogowego (czy pojazdy wyposażone są w foteliki, urządzeniach przytrzymujące i czy wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa). Funkcjonariusze sprawdzali również miejsca, w których uczniowie wysiadają z autobusów, czy samochodów  – czy postój nie powoduje utrudnień w ruchu i nie zagraża bezpieczeństwu zarówno dla wysiadających jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Tego dnia funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej m.in. kierowcę autobusu marki Mercedes, poruszającego się drogami powiatu olsztyńskiego, który nie posiadał wymaganego oznakowania, a także stan techniczny pojazdu jak również stan ogumienia, pozostawiał wiele do życzenia. Funkcjonariusze zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, a za pozostałe wykroczenia kierowca został ukarany mandatami.

Podczas swoich działań policjanci przypominali również o zasadach bezpiecznej drogi do szkoły. Wszystko po to, aby najmłodsi pasażerowie mogli czuć się bezpiecznie.

(p.ż)

  • Bezpieczeństwo przewozów dzieci
Powrót na górę strony