Aktualności

Przypominamy o zasadach bezpiecznej drogi do placówek oświatowych

Po wakacyjnej przerwie najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego wrócili do nauki w placówkach oświatowych. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego w pobliżu tych miejsc, funkcjonariusze zwiększyli kontrole by zadbać o poczucie bezpieczeństwa każdego z uczniów. Podczas codziennej służby, spotkań profilaktyczno-edukacyjnych funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przypominają o zasadach bezpiecznego poruszania się na drodze.

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie organizują wiele spotkań z dziećmi, podczas których poruszają zagadnienia związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Chociażby we wtorek (12.09.2023 r.) dzielnicowy z Posterunku Policji w Jonkowie spotkał się na terenie przedszkola w Jonkowie z grupą około 100 dzieci w wieku 3-6 lat. Wszystko po to, aby przybliżyć zasady bezpieczeństwa podczas drogi do placówki oświatowej i do domu. Promował zasady bezpiecznego poruszania się najmłodszych uczestników ruchu drogowego oraz kierujących pojazdami, którzy w rejonach placówek oświatowych powinni zachować szczególne środki ostrożności.
Wielokrotnie podczas spotkań profilaktycznych w przedszkolach czy też szkołach ich uczestnicy otrzymują elementy odblaskowe. Wszystko po to, aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa każdego dziecka podczas pieszych wędrówek. Ich ubrania oraz plecaki wyposażone w widoczne po zmroku odblaskowe elementy, podczas jesiennej aury, zachmurzenia, czy opadów deszczu oraz szybszego zapadanie zmroku, z pewnością wpłyną na poprawę widoczności na drodze.
Bezpieczeństwo zależy od nas samych, a bezpieczeństwo dzieci zależy od ich opiekunów. Funkcjonariusze przypominają, że każdy policjant służy, by chronić i pomagać. Natomiast każdy rodzic czy opiekun może wskazać swojemu dziecku bezpieczną drogę do szkoły. To my w pierwszej kolejności powinniśmy dawać dzieciom wzorce do naśladowania. Upewnijmy się, że najmłodsi wiedzą, aby przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych w sposób rozsądny i odpowiedzialny. Pokonajmy wspólnie z dziećmi drogę do szkoły. Pokażmy, gdzie mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy, jak należy zachować się na przejściu z sygnalizacją świetlną i bez niej. Przypomnijmy o tym, by nie używać podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych telefonów komórkowych, które tylko odwracają naszą uwagę. Dobrym rozwiązaniem będzie również przedstawienie najmłodszym dzieciom scenek, czy schematów obrazujących sytuacje, które mogą je spotkać i wspólne utrwalanie zasad przechodzenia przez przejście dla pieszych, aby droga do szkoły i ze szkoły zawsze była bezpieczna.
(pż)

Powrót na górę strony