Aktualności

Uwaga! Oszuści uaktywnili się

Oszuści w swoim działaniu często na swoje ofiary wybierają osoby, którym najtrudniej jest się przed nimi samodzielnie obronić. Żerują także na nadmiernej ufności i dobrym sercu seniorów. Ostrzegamy przed oszustwami „na policjanta”. Niestety nasz apel nie trafia do wszystkich. Dwie seniorki straciły swoje oszczędności. Łącza suma strat to 44 tysięcy złotych. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność podczas kontaktów telefonicznych z nieznajomymi.

W poniedziałek (18.09.2023) olsztyńscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia o oszustwie metodą „na policjanta”. Niestety w obu przypadkach seniorzy uwierzyli przestępcom i przekazali swoje oszczędności. Do 82-latki na telefon stacjonarny zadzwonił pewien mężczyzna, który nie przedstawiając się, przekazał jej informację, że ma do odebrania poleconą przesyłkę i nagle się rozłączył. Po chwili zadzwonił kolejny mężczyzna, który twierdził, że jest funkcjonariuszem CBŚP i zajmuje się rozpracowywaniem szajki przestępców. Fałszywy policjant najpierw wypytał pokrzywdzoną o posiadane oszczędności, a następnie przekonał ją, że są one zagrożone i musi je przekazać policjantom. Sprawca, aby uwiarygodnić swoją legendę poprosił kobietę, aby bez rozłączenia się wybrała numer 112, gdzie w słuchawce miała usłyszeć głos innego funkcjonariusza, który potwierdził jej udział w policyjnej akcji. Seniorka zawierzyła oszustom i zgodnie z przekazanymi instrukcjami pojechała do banku i wypłaciła z konta 25 tysięcy złotych. 82-latka była na tyle zmanipulowana przez oszustów, że skłamała pracownikowi placówki bankowej, który wypytał ją o cel wypłaty środków. Ostatecznie seniorka zgodnie z otrzymanymi poleceniami spakowała pieniądze do koperty i zostawiła je w śmietniku. Kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustów, kiedy zakończyła rozmowę z rzekomym policjantem i zadzwoniła na numer alarmowy 112. W podobny sposób swoje oszczędności straciła 69-letnia mieszkanka Olsztyna, która przekazała oszustom 19 tysięcy złotych.

W trosce o oszczędności starszych osób apelujemy o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych, dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność. Nie informujemy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez przestępców. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oszustem należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

(aj/kh)

Powrót na górę strony