Aktualności

Podsumowanie weekendu na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego

W miniony weekend funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego  na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Policjanci pracowali na miejscu 23 kolizji drogowych.

W niedzielę (24.09.2023 r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że na jednej z dróg w gminie Barczewo kierujący osobym audi może być nietrzeźwy. Z relacji świadków wynikało, że pojazd poruszał się całą szerokością drogi, zjeżdżając od jednej krawędzi jezdni do drugiej. Ostatecznie pojazd został zatrzymany do kontroli na jednej z ulic w Barczewie. Kierującym okazał się 18-latek. Od mężczyzny czuć było alkohol. Badanie policyjnym alkomatem wykazało ponad promil alkoholu w jego organizmie. Ponadto okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Policjanci sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. Zgodnie z przepisami prawa prowadzenie pojazdu mechanicznego bez wymaganych uprawnień zagrożone jest karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych. Z kolei za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Tego samego dnia podczas kontroli drogowej funkcjonariusze zatrzymali na jednej z ulic w Olsztynie osobowe audi, za którego kierownicą siedział 40-latek. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna posiada aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Policjanci sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. Złamanie zakazu prowadzenia pojazdów zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

(p.ż/ k.h)

Powrót na górę strony