Aktualności

Chciała sprzedać książkę – padła ofiarą oszustwa

W wyniku działania oszustów 19-latka straciła prawie 7 tysięcy złotych. Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy - sprzedając w Internecie również możesz stać się ofiarą oszustów. Nieznane osoby wysyłają sprzedawcom linki do fałszywych stron bankowości internetowej. Logując się na tych stronach tracimy dostęp do konta.

W środę (27.09.2023 r. ) do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa. Właśnie tego dnia po wystawieniu oferty sprzedaży książki na jednym z portali, pewna 19-latka otrzymała wiadomość drogą mailową, że jeden z użytkowników dokonał zakupu przedmiotu. Kobieta kliknęła w link, aby otrzymać pieniądze i potwierdzić sprzedaż. Tym sposobem 19-latka została przekierowana na stronę łudząco przypominającą witrynę banku, gdzie wpisała dane potrzebne do logowania. Po chwili otrzymała wiadomość, że wystąpiło błędne logowanie, a następnie skontaktował się z nią rzekomy przedstawiciel placówki bankowej, który miał zweryfikować tożsamości i przekazać instrukcje w celu odblokowania dostępu do konta. Rozmówca polecił, aby 19-latka zalogowała się przez aplikację bankową, a następnie dokonała autoryzacji transakcji kodem BLIK. To wzbudziło wątpliwości, więc kobieta rozłączyła się. Po chwili zadzwonił do niej ponownie rzekomy przedstawiciel banku, który przekonywał, że te działania są całkowicie bezpieczne i niezbędne aby odblokować konto. Kobieta postępowała zgodnie z instrukcjami. Potwierdzała transakcje, tym sposobem z konta 19-latki zniknęło łącznie prawie 7 tysięcy złotych. Kiedy kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa, zadzwoniła na infolinię banku i zablokowała swój rachunek bankowy, a sprawę zgłosiła na policję. 
Pamiętajmy! 
·    Schemat działania oszustów jest podobny. Na początku kontaktują się w celu zakupu przedmiotu z ogłoszenia. Proszą o przeniesienie dalszej rozmowy w inne miejsce np. mailowo lub za pomocą komunikatorów. Następnym krokiem jest prośba do ogłoszeniodawcy o uwierzytelnienie transakcji – wejście w link i zalogowanie się do bankowości internetowej. Następnie oszuści próbują uzyskać dostęp do konta. 

·    Jeśli padliśmy ofiarą oszustwa nie czekajmy. Należy poinformować jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu, zadzwonić na infolinię banku jak również zablokować swój rachunek bankowy. Natychmiast złóżmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w najbliższej jednostce Policji. Należy zachować zapisy rozmów poprzez komunikatory internetowe, sms’y.

(p.ż/r.j)

Powrót na górę strony