Aktualności

Nietrzeźwy kierujący wyeliminowany z ruchu drogowego

Funkcjonariusze podczas codziennej służby przeprowadzają kontrole stanu trzeźwości uczestników ruchu drogowego, a także eliminują z dróg kierowców na tzw. ,,podwójnym gazie”. Osoby wsiadające za kierownice samochodów pod wpływem alkoholu stanowią realne zagrożenie zarówno dla swojego życia jak i dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

W poniedziałek (16.10.2023 r.) funkcjonariusze na jednej z ulic w Olsztynie podczas patrolu zauważyli osobowego volkswagena, który miał niesprawne oświetlenie, a ponadto jechał od lewej do prawej krawędzi jezdni. Policjanci zatrzymali wskazany pojazd do kontroli drogowej, za którego kierownicą siedział 38-latek. Od mężczyzny wyczuwalny był silny zapach alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało prawie 4 promile alkoholu w jego organizmie. 38-latek musi pomyśleć o alternatywnym środku transportu, ponieważ mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy.

Przypominamy! Z dniem 1 października 2023 r. nietrzeźwy kierowca może podlegać karze pozbawienia wolności do lat 3. Ponadto sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata. Taki sam wymiar kary dotyczy osób, które uciekną z miejsca zdarzenia lub spożyją alkohol po zdarzeniu, ale przed badaniem stężenia alkoholu we krwi lub obecności środka odurzającego w organizmie. Dodatkowo sąd może zastosować środek karny w wys. do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

(p.ż/t.m)

Powrót na górę strony