Aktualności

Bądź ostrożny w Internecie!

W dalszym ciągu ostrzegamy przed oszustami, którzy podszywają się pod potencjalnych kupców na portalach sprzedażowych. Przestępcy wysyłają swoim ofiarom linki przekierowujące na fałszywe strony internetowe banków. Tak było również w przypadku pewnej kobiety, która w ostatniej chwili zorientowała się, że ma do czynienia z oszustami i zablokowała rachunek bankowy.

We wtorek (17.10.2023 r.) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie internetowym. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że na jednym z portali ogłoszeniowych zamieściła ofertę sprzedaży książki. Po chwili kobieta otrzymała smsa z informacją o sprzedaży produktu. W celu finalizacji transakcji miała ona kliknąć w wysłany link odsyłający do strony sprzedażowej. Tam pokrzywdzona po wybraniu placówki bankowej, została przekierowana na witrynę swojego banku celem rzekomego odebrania pieniędzy za sprzedaną książkę. Kobieta na fałszywej stronie podała login i hasło do bankowości internetowej. Po chwili pokrzywdzona zorientowała się, że może mieć do czynienia z oszustami, gdy miała podać swój pesel, a także zauważyła, że bez jej zgody zostały przewalutowane jej oszczędności. Kobieta natychmiast zadzwoniła na infolinię swojego banku i zablokowała rachunek. W ten sposób w ostatniej chwili uchroniła swoje pieniądze.

Apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci! Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.


Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów.

Przypominamy także o najczęstszych technikach phishingowych stosowanych przez przestępców: https://policja.pl/pol/aktualnosci/212455,Top-5-najczestszych-technik-phishingowych.html

(aj/kh)

Powrót na górę strony