Mieszkanka Olsztyna oszukana trzykrotnie
Oszuści sięgają po różne metody w celu zdezorientowania swojej ofiary. Szczególnie podczas internetowych znajomości powinniśmy zachować ostrożność i dystans. Oferowanie szybkiego zysku i przedstawiane przez oszustów scenariusze, mają zazwyczaj mało wspólnego z prawdą. Przekonała się o tym pewna mieszkanka Olsztyna, która miała zostać oszukana trzykrotnie metodą na zagranicznego milionera, bogatą wdowę oraz maklera giełdowego, a łączna suma strat to 90 tysięcy złotych.
W poniedziałek (23.10.2023 r.) do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa. Do przestępstw miało dojść od lipca 2023 do września 2023 r. Do pewnej mieszkanki Olsztyna za pomocą jednego z komunikatorów miały odezwać się nieznane osoby – rzekomy zagraniczny milioner, bogata wdowa oraz makler giełdowy.
Oszustwo na zagranicznego milionera
Pierwsza osoba miała podawać się za mężczyznę mieszkającego w Niemczech. Po trwającej jakiś czas konwersacji osoba ta, przekazała login i hasło do swojej bankowości internetowej. Mieszkanka Olsztyna z polecenia zalogowała się na wskazany numer konta bankowego, celem sprawdzenia stanu rachunku. Rzekomy zagraniczny milioner miał napisać, że otrzymał informację z banku o wykryciu logowania z innego kraju w związku z tym jego konto zostało zablokowane, aby je odblokować należało wpłacić pieniądze. Mieszkanka Olsztyna dokonała kilku przelewów na wskazany, zagraniczny numer konta. Pieniądze miały być przeznaczone również na zakupy i na kaucję, aby wyjść z więzienia po aresztowaniu na lotnisku za posiadanie narkotyków.
Oszustwo na bogatą wdowę
Jeszcze podczas trwającej, internetowej znajomości z rzekomym milionerem z kobietą miała skontaktować się również osoba, podająca się za bezdzietną wdowę u schyłku życia, która miała zaoferować przelanie swoich środków finansowych na konto mieszkanki Olsztyna, aby w przyszłości mogła nimi zarządzać i wspierać akcje charytatywne. Po wyrażeniu zgody, instrukcje postępowania do odbioru darowizny, drogą mailową, przekazał rzekomy adwokat. Kobieta miała jedynie dokonać opłaty za transfer środków. Mieszkanka Olsztyna wykonała przelewy kilkukrotnie, ponieważ z instrukcji wynikało, że za każdym razem robiła je zbyt późno.
Oszustwo na maklera giełdowego
Podczas trwania powyższych konwersacji z kobietą skontaktowała się też rzekoma trzecia osoba, podająca się za maklera giełdowego z propozycją inwestycji w kryptowaluty. Kobieta zainstalowała aplikacje na telefonie, wpłaciła niewielką kwotę (około 100 złotych), a po tygodniu miała otrzymać informację o zysku w wysokości 2 milinów euro. Aby pieniądze trafiły na jej konto musiała jedynie opłacić prowizję, co też zrobiła.
Kiedy mieszkanka Olsztyna zrozumiała, że padła ofiarą oszustwa zgłosiła sprawę na policję, a także skontaktowała się ze swoim bankiem w celu zablokowania numeru rachunku. Łącznie z konta kobiety miało zniknąć 90 tysięcy złotych.
Pamiętajmy! Tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa! Zachowajmy ostrożność podczas dokonywania internetowych transakcji. Nie dajmy się skusić pozornie atrakcyjnym ofertom szybkiego zysku. Podejmując decyzje finansowe zachowajmy zdrowy rozsądek. Zweryfikujmy wiarygodność i rzetelność podmiotu, z którym zamierzamy współpracować. Zanim w ogóle zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności.
(p.ż/t.m)