,,Jestem bezpieczny w powiecie olsztyńskim”, czyli spotkania i rozmowy o bezpieczeństwie
Za nami cykl festynów profilaktyczno-edukacyjnych pn. ,,Jestem bezpieczny w powiecie olsztyńskim” skierowanych do uczniów szkół z powiatu olsztyńskiego, podczas których nie zabrakło tematów poświęconych szeroko pojętemu bezpieczeństwu zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Łącznie w przedsięwzięciach tych udział wzięło ponad 1500 osób.
Zespołowi ds. Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, funkcjonariuszom podległych Komisariatów oraz przedstawicielom Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Olsztynie podczas czterech festynów (w Dobrym Mieście, Biskupcu, Barczewie i Olsztynku) skierowanych do uczniów i nauczycieli szkół powiatu olsztyńskiego, towarzyszył "NOL-ek - Mobilne centrum bezpieczeństwa powiatu olsztyńskiego". Poza nowoczesną profilaktyczną przyczepą, dzieci i młodzież miały okazję zobaczyć i "zwiedzić" m.in. wozy strażackie, ambulasne ratunkowe oraz policyjne radiowozy.
W dniach 11-13.12.2023 r. podczas czterech festynów pn. ,,Jestem bezpieczny w powiecie olsztyńskim” uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę m.in. z zakresu: korzystania z numeru alarmowego 112, zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku i rekreacji nad zbiornikami wodnymi, w lesie czy podczas korzystania z różnych środków transportu, a także pieszo. Policja wraz ze Starostwem przygotowała konkursy i zagadki, zaś przedstawiciele wszystkich zaproszonych służb realizowali pogadanki dostosowane do różnych grup wiekowych - uczniów okolicznych szkół. W trakcie trwania festynów dzieci, młodzież oraz ich nauczyciele obserwowali pokazy ratownicze prezentowane przez przedstawicieli służb oraz uczestniczyli w czynnościach praktycznych ratujących życie człowieka poprzez szkolenie umiejętności pierwszej pomocy. Jednocześnie zrealizowane zostały prelekcje Policji dla młodzieży nt. odpowiedzialności prawnej nieletnich.
Podczas ostatniego festynu, który odbył się w Olsztynku, zorganizowana została m.in. akcja "Zimowa familiada", podczas której rodzice lub dziadkowie wraz z dziećmi/wnukami rozwiązywali specjalnie przygotowane zagadki o tematyce poświęconej różnym sferom bezpieczeństwa. Promowaliśmy Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikację "Moja Komenda", prowadziliśmy działania mające przeciwdziałać przemocy w rodzinie i edukowaliśmy o szkodliwości nadużywania alkoholu oraz narkotyków czy dopalaczy.
Z kolei podczas "Seniorady z NOL-kiem" osoby starsze zostały poinformowane, jak nie stać się ofiarą przestępców działających na tzw. legendę. Dzięki tego typu przedsięwzięciom uczestnicy zdobyli nową wiedzę z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom oraz ugruntowali i poszerzyli dotychczasową.
Ponadto na wszystkich, a zwłaszcza dzieci, czekała moc atrakcji, w tym stoisko profilaktyczne Policji, na którym nie mogło zabraknąć ulotek informacyjnych, interaktywnych gadżetów, minimiasteczka ruchu drogowego i serii książeczek z przygodami Poli z "Profilaktyki Smyka". Była to także świetna okazja do tego, aby "na żywo" porozmawiać np. z dzielnicowym, strażakiem czy ratownikiem medycznym; podziwiać specjalistyczny sprzęt, umundurowanie oraz wyposażenie pojazdów służb ratujących życie i zdrowie ludzkie. Oczywiście nie zabrakło również informacji na temat promocji zawodu policjanta.
Festyny i akcje towarzyszące odbyły się w ramach realizacji projektu pn. „NOL-ek – Mobilne centrum bezpieczeństwa powiatu olsztyńskiego” finansowanego z „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”.
(d.m/p.ż)