Aktualności

Oszuści podszyli się pod funkcjonariuszy CBŚP

Oszuści w swoim działaniu często na swoje ofiary wybierają osoby, którym najtrudniej jest się przed nimi samodzielnie obronić. Żerują także na nadmiernej ufności i dobrym sercu seniorów. Pewna 85-latka będąc przekonana, że uczestniczy w policyjnej akcji, przekazała pieniądze oszustom. Z kolei inny mieszkaniec Olsztyna również uwierzył w legendę przestępców i przekazał im oszczędności. Łączna wartość strat to 40 tysięcy złotych.

W poniedziałek (05.02.2024) olsztyńscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia o oszustwie metodą na „policjanta CBŚP”. Z relacji 85-latki wynikało, że na jej numer stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik poczty z informacją, że ma nieodebrane paczki. Po chwili do kobiety zadzwonił kolejny mężczyzna, który przedstawił się jako oficer CBŚP i poinformował seniorkę, że oszuści chcą ją okraść. Informację potwierdziła inna rzekoma policjantka, która odezwała się w słuchawce telefonu po tym, jak nie odkładając słuchawki telefonu kobieta wybrała na klawiaturze numer 997. Oszustka przekonała seniorkę, że jej oszczędności są zagrożone i musi je przekazać policjantom. Po chwili w jej mieszkaniu pojawiała się osoba, która odebrała spakowaną gotówkę. Wartość strat to 10 tysięcy złotych. W podobnych sposób został oszukany inny mieszkaniec Olsztyna. Senior również zawierzył oszustom i przekazał im 30 tysięcy złotych.

W trosce o oszczędności starszych osób Policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o kwocie pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z przestępcami należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

Przypominamy także o prowadzonej akcji profilaktycznej „Dzwoni oszust! Rozłącz się!”:
https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/89963,Nie-daj-sie-zlapac-Nie-daj-sie-oszukac-Dzwoni-oszust-Rozlacz-sie.html

(aj)

 

Powrót na górę strony