Aktualności

Kontrole miejsc przebywania osób narażonych na wychłodzenie

Data publikacji 08.02.2024

Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Olsztyńscy policjanci regularnie kontrolują miejsca przebywania osób narażonych na wychłodzenie. W tym zakresie współpracują także z przedstawicielami instytucji pomocowych. Funkcjonariusze apelują, by nigdy nie przechodzić obojętnie obok potrzebujących i alarmować służby za każdym razem, gdy widzimy, że ktoś wymaga pomocy. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!

Jak co roku, w chwili, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy taką osobę, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Olsztyńscy policjanci wspólnie z przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej prowadzą systematyczne kontrole miejsc, których bezdomni mogą szukać schronienia przed zimnem. Funkcjonariusze informują osoby bezdomne z jakich form pomocy mogą skorzystać, gdzie są wydawane ciepłe posiłki, a także przypominają o instytucjach pomocowych, a także noclegowniach, do których można udać się w mieście. Kontrolują dworce, pustostany, ogródki działkowe, piwnice. Wszystko po to, by zapobiec wychłodzeniu tych osób.

Przypominamy!

W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy i wezwać pomoc. Korzystajmy również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/mapa-zagrozen-bezpiecze/24497,dok.html. Z listy dostępnych oznaczeń w aplikacji należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Cała procedura jest niezwykle prosta. Można dodatkowo dodać krótki opis lub załączyć zdjęcie lub film. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada do dnia 31 marca funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/infolinia-dla-osob-bezdomnych-w-wojewodztwie-warminsko-mazurskim2
Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie!

Powrót na górę strony