Aktualności

Oszukany w świecie wirtualnym

Użytkownicy gier czynią realne inwestycje polegające na zakupie wirtualnych przedmiotów. Tak było w przypadku pewnego mieszkańca Olsztyna, który chcąc nabyć konto w jednej z gier i zakupić wirtualną walutę, celem odkupienia przedmiotów, przekazał w ręce oszusta łącznie prawie 900 złotych. Pamiętajmy, ze wyrządzenie szkody w świecie wirtualnym nie pozostaje bezkarne.

W sobotę (10.02.2024 r.) do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa. Pewien mieszkaniec Olsztyna za pośrednictwem prywatnego kanału w grze skontaktował się z innym z graczy, celem odkupienia wirtualnego konta w grze oraz wykupienia innych przedmiotów tego gracza. Wirtualna rozmowa i ustalenia miały miejsce w piątek (09.02.2024 r.). Następnie rozmówca polecił, aby dokonać przelewu za przekazanie mu konta za pomocą kodów BLIK na wskazany przez niego numer telefonu. Kiedy mieszkaniec Olsztyna dokonał transakcji kontakt urwał się, a dostępu do konta nie otrzymał. Młody mężczyzna przekazał w ręce oszusta 400 złotych za konto, a także wykupił za prawie 500 złotych walutę w grze, za którą miał następnie odkupić przedmioty i przenieść je na nowo nabyte konto i móc nimi dysponować. Kiedy mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustwa sprawę zgłosił na policję oraz skontaktował się z bankiem.  
Zgodnie z kodeksem karnym za przestępstwo oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.


Aby nie paść ofiarą oszustów w sieci, należy zachować szczególną ostrożność oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania:
1.    Przed jakimkolwiek zakupem sprawdźmy opinię na temat sprzedawcy- mając pozytywne komentarze możemy być pewniejsi zakupu.
2.    Korzystajmy tylko ze sprawdzonych stron internetowych, zweryfikujmy czy adres zaczyna się od przedrostka ,,https”, a także czy przy adresie znajduje się zamknięta kłódka.
3.    Nie wpłacajmy pieniędzy na niesprawdzone numery rachunków bankowych, lub kiedy mamy jakiekolwiek podejrzenie, że możemy nie otrzymać przedmiotu transakcji, a kontakt ze sprzedającym jest ograniczony.
4.    Z dużą dozą ostrożności podchodźmy do relacji nawiązywanych w sieci, nigdy nie wiemy, kto znajduje się po drugiej stronie ekranu komputera, czy telefonu i jakie ma wobec nas zamiary.
5.    Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez przestępców, a także nie dajmy się zwieść pozornym okazją szybkiego zysku, czy intratnym propozycjom.
6.    W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oszustem należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

 (p.ż/k.h)

Powrót na górę strony