Aktualności

Zmusili mężczyznę, żeby przelał im pieniądze. Odpowiedzą za wymuszenie rozbójnicze

Zarzut wymuszenia rozbójniczego usłyszeli 24-latek i 22-latka, którzy przemocą i groźbami zmusili swojego znajomego do wykonania przelewów na 20 tys. zł na wskazane przez nich konta bankowe. Oboje zostali tymczasowo aresztowani.

W niedzielę (07.04.2024 r.) policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zatrzymali kobietę i mężczyznę podejrzanych o popełnienie wymuszenia rozbójniczego. Jak wynika z ustaleń śledczych, sprawcy pod koniec stycznia br. przyszli do mieszkania swojego znajomego, mieli wspólnie spędzić wieczór. Spotkanie zmieniło jednak swój charakter z towarzyskiego na kryminalny. Podejrzani znali sytuację materialną mężczyzny, u którego gościli. Zażądali, aby ten przelał im 20 tys. zł na wskazane przez nich konta bankowe. Pobity i zastraszony mężczyzna wykonał wymuszone przelewy. Podejrzani zdecydowali,  że będą pilnować pokrzywdznego przez całą noc do czasu, aż przelewy zostaną zrealizowane. Zabrali jego telefon komórkowy, aby nie mógł wycofać zleceń bankowych, nie pozwolili mu też wyjść z mieszkania. Po tym zdarzeniu pokrzywdzony nie zawiadomił Policji, zrobił to po kilku tygodniach, kiedy sprawcy po raz kolejny zażądali od niego pieniędzy.
Zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty, sąd zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Za popełnienie wymuszenia rozbójniczego grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. 

 

 

jw

Powrót na górę strony