Aktualności

Chciał zarobić na inwestycjach. Stracił 140 000 zł

140 000 zł ze swojego konta stracił 69-latek, którego oszuści przekonali, że będzie mógł zarobić na inwestycjach. Musiał tylko zainstalować specjalną aplikacje do obsługi swoich środków. Okazało się, że zainstalował złośliwe oprogramowanie i udostępnił sprawcom dostęp do swojego rachunku bankowego.

We wtorek (07.05.2024 r.) do olsztyńskich śledczych zgłosił się 69-latek, który padł ofiarą oszustów internetowych. Mężczyzna przeglądał strony w sieci i natrafił na ogłoszenie zachęcające do inwestowania pieniędzy. Gwarantowane były szybkie i wysokie zyski. Nie została jednak podana informacja o rodzaju tych inwestycji.

Pokrzywdzony, zachęcony obietnicą łatwego zarobku, wypełnił formularz zgłoszeniowy, w który wpisał swoje dane osobowe i kontaktowe. Już po chwili zadzwonił do niego mężczyzna przedstawiający się jako doradca inwestycyjny. Zaproponował, że pomoże 69-latkowi we wzbogaceniu się i przeprowadzi go przez procedurę inwestycji krok po kroku. Wszystko miała ułatwić specjalna aplikacja, dzięki której możliwe jest bieżące kontrolowanie swoich przychodów. Trzeba było tylko wcisnąć przysłany przez „doradcę” link i zainstalować program w komputerze i telefonie. Niezbędne miało też być zalogowanie się do aplikacji bankowej i wykonanie wpłaty inaugurującej inwestowanie.

Oszukany nie wiedział, że tak naprawdę instaluje złośliwe oprogramowanie, które pozwoliło sprawcom uzyskać nieograniczony dostęp do jego urządzeń i rachunku bankowego. W rezultacie oszuści wykonali na rachunku mężczyzny kilka operacji i wyprowadzili z jego konta łącznie
140 000 zł.

Powrót na górę strony