Aktualności

Nietrzeźwi kierowcy wyeliminowani z ruchu dzięki czujności obywatelskiej

Pijani kierowcy to potencjalni zabójcy na drogach. Tylko w czwartek w ręce funkcjonariuszy trafiło dwóch nietrzeźwych kierujących. Ich zatrzymania odbyły się dzięki zgłoszeniom obywatelskim. Cieszy nas fakt, że mieszkańcy naszego powiatu są świadomi zagrożeń stwarzanych przez pijanych kierowców i nie pozwalają na takie zachowanie.

W czwartek (09.05.2024 r.) około godz. 11:00 do policjantów olsztyńskiej drogówki, którzy prowadzili działania statyczne na DK16 podjechał zaniepokojony mężczyzna i zgłosił, że jadący za nim kierowca chryslera prawdopodobnie jest pijany. Zgłaszający widział, jak spożywa on alkohol, jednocześnie prowadząc swój pojazd. Ponadto jego sposób jazdy mógł wskazywać, że jedzie „na podwójnym gazie”. Policjanci zatrzymali opisywane auto do kontroli i potwierdzili zgłoszenie. Siedzący za kierownicą chryslera 43- latek znajdował się w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało blisko 2 promile. Ponadto, w trakcie sprawdzania kierowcy w policyjnym systemie na jaw wyszło, że posiada on dożywotni sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Powodem wydania takiego zakazu była również jazda pod wpływem alkoholu. Policjanci sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. Za złamanie sądowego zakazu 43- latkowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Kilka godzin później oficer dyżurny olsztyńskiej komendy otrzymał zgłoszenie o ujęciu obywatelskim nietrzeźwego kierowcy. Do zdarzenia doszło na DK51 w okolicach m. Spręcowo. Zgłaszający widząc niebezpieczne manewry kierowcy bmw, postanowił uniemożliwić mu dalszą jazdę. Zatrzymał pojazd, zabrał kierującemu kluczyki i wezwał na miejsce policjantów. Zachowanie 47- letniego kierowcy bmw wskazywało na to, że znajduje się pod wpływem alkoholu. Świadczyć o tym mogła bełkotliwa mowa, brak koordynacji ruchowej oraz silny zapach alkoholu. Mężczyzna w trakcie interwencji zachowywał się agresywnie. Odmówił również poddania się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. W związku z podejrzeniem, że kierował w stanie nietrzeźwości, 47- latek został przewieziony do szpitala, gdzie pobrana mu została krew do badań, które mają wykazać czy mężczyzna kierował pod wpływem alkoholu.

 

ab

Powrót na górę strony