Aktualności

Ponad 100 km/h w obszarze zabudowanym. Dwa zatrzymane prawa jazdy

Przez następne 3 miesiące nie wsiądzie za kierownice dwójka mężczyzn zatrzymanych do kontroli drogowej w Olsztynie i Jonkowie. Pędzili ponad 100 km/h przez obszar zabudowany. Policjanci ukarali obu kierowców mandatami w wysokości 1 500 zł, na ich konto trafiło po 13 punktów karnych. Przypominamy, że nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Dlatego policjanci realizują zadania w ramach działań „Prędkość”, aby wpłynąć na bezpieczeństwo na drogach.

We wtorek (14.05.2024 r.) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Olsztynie prowadzili kontrole prędkości na ulicach Olsztyna i Jonkowa.

W Olsztynie 68-letni kierujący BMW przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. W Jonkowie 18-latek chciał przejechać przez miejscowość swoim fiatem z ponad 100 km/h na liczniku.

Obaj kierowcy zostali ukarani mandatami w wysokości 1500 zł, zainkasowali też po 13 punktów karnych. Policjanci zatrzymali ich prawa jazdy na kolejne 3 miesiące. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h traci uprawnienia do kierowania na kolejne 3 miesiące. Jeżeli w tym czasie zostanie zatrzymany do kontroli drogowej, okres zatrzymania uprawnień będzie przedłużony do 6 miesięcy. Za trzecim razem prawo jazdy zostanie unieważnione. Do jego odzyskania niezbędne będzie powtórzenie kursu i zdanie egzaminu.

Obaj wspomniani kierowcy przez kolejne dwa lata będą musieli wyjątkowo uważać na to, z jaką prędkością poruszają się po obszarze zabudowanym. Mandat za takie samo wykroczenie popełnione w warunkach tak zwanej recydywy drogowej nakładany jest w podwojonej wysokości. Kara jest tym dotkliwsza, im wyższa jest prędkość, z którą porusza się pojazd. Za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 70 km/h w warunkach recydywy grozi 5 000 zł mandatu i 15 punktów. 

 

 

jw/kh

Powrót na górę strony