Olsztyn: Apelujemy o cierpliwość oraz stosowanie się do poleceń policjantów kierujących ruchem
Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie, a także obsługa zdarzeń drogowych, to priorytetowe zadania policjantów drogówki. Obecnie w Olsztynie sytuacja na drogach jest bardzo trudna. Jest to związane z budową linii tramwajowej w mieście, a co za tym idzie wyłączeniu z ruchu wielu ulic. Mimo, że na większości skrzyżowań znajduje się sygnalizacja świetlna, to i ona czasami zawodzi. W miniony poniedziałek, w godzinach szczytu na głównych skrzyżowaniach ruchem kierowało ponad 10 policjantów, właśnie z powodu awarii świateł. Praktyka pokazuje jednak, że w sytuacjach, gdy polecenia wydaje właśnie policjant wielu z kierowców, jak i pieszych nie wie po prostu, jak się zachować. Dlatego aby przypomnieć, jak prawidłowo reagować na wydawane przez funkcjonariusza sygnały, prezentujemy i tłumaczymy gesty policjanta na skrzyżowaniu.
Policjanci z Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie codziennie podejmują kilkadziesiąt interwencji drogowych. W pierwszej kolejności obsługują wypadki drogowe w których są osoby zabite lub ranne. Z uwagi na trudne warunki drogowe w mieście, wyłączenie z ruchu wielu ulic, kierowcy jeżdżą nerwowo popełniając wiele wykroczeń, efektem czego policjanci odnotowują większą liczbę kolizji.
Zarówno funkcjonariuszom, jak i wszystkim uczestnikom ruchu drogowego zależy na tym, aby ruch odbywał się nie tylko płynnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Rola policjantów jest tutaj niezwykle istotna, gdyż to właśnie od nich, jako specjalistów w tej dziedzinie, użytkownicy dróg oczekują pomocy podczas ,,korków '', czy w trakcie utrudnień powstałych w wyniku zdarzeń losowych.
Pierwsze dni po wyłączeniu przez drogowców kolejnych ulic z ruchu, są trudne nie tylko dla mieszkańców Olsztyna ale również dla wszystkich służb, policji, pogotowia, straży pożarnej itp. Dlatego apelujemy o cierpliwość na drodze.
Policjanci są i będą w dalszym ciągu w miarę możliwości kierowali ruchem na głównych skrzyżowaniach w mieście, szczególnie w godzinach szczytu komunikacyjnego. Praktyka pokazuje jednak, że w sytuacjach, gdy polecenia wydaje właśnie policjant wielu z kierowców, jak i pieszych nie wie po prostu, jak się zachować.
Zgodnie z art. 5 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym - uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.
Na uwagę zasługuje także fakt, że polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.
Jak więc zachować się, gdy na skrzyżowanie wchodzi policjant ? Co oznaczają wydawane przez niego polecenia ? W zrozumieniu poleceń pomogą zamieszczone poniżej zdjęcia i film instruktarzowy.
Wyk. KPP Braniewo/mp