Aktualności

„Trzeźwy Poranek” w Olsztynku

Policjanci z Komisariatu Policji w Olsztynku przeprowadzili działania „Trzeźwy poranek”. Miały na celu przebadanie jak największej liczby kierujących i wyeliminowanie z ruchu tych, którzy zdecydowali się wsiąść za kółko będąc na tzw. podwójnym gazie. Efekt to ponad 100 przebadanych i 1 nietrzeźwy kierujący.

Policjanci z Olsztynka z samego rana wyjechali na ulice miasta, aby sprawdzić trzeźwość poruszających się po drogach kierujących. Skontrolowali ponad 100 kierowców i wyeliminowali z ruchu 67-latka, który prowadził swojego opla z niemal pół promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna stracił prawo jazdy, za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

W czerwcu tego roku na drogach powiatu olsztyńskiego kierujący mogą spodziewać się podobnych działań związanych z akcjami „Trzeźwy Poranek” i „Alkohol i Narkotyki”. Sporym zaangażowaniem w działania wykazali się policjanci z Komisariatu Policji w Biskupcu, którzy wszystkim kontrolowanym kierującym wręczają ulotki informacyjne dotyczące skutków spożywania alkoholu i wsiadania za kierownicę po jego spożyciu.

Przypominamy, że osoba wsiadająca za kółko pod wpływem alkoholu musi liczyć się z dolegliwymi konsekwencjami. Za jazdę w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3 oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba ta liczyć musi się z wysoką grzywną. Niezależnie od wymierzonej kary, sąd orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku, gdy osoba po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. Jeśli była już wcześniej karana- kara wyniesie nie mniej niż 10 tysięcy złotych.

 

 

jw

Powrót na górę strony