Jak nie dać się oszukać i w jaki sposób zabezpieczyć swoje mienie? Spotkania policjantów z seniorami
Seniorzy w dalszym ciągu często padają ofiarami oszustów. Dlatego policjanci cały czas spotykają się z osobami starszymi, rozmawiają z nimi o bezpieczeństwie, o sposobach działania oszustów i radzą, co robić, kiedy podejrzewają, że mogą mieć do czynienia z przestępcą. Jedno ze spotkań odbyło się w ubiegłym tygodniu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Biskupcu, gdzie funkcjonuje grupa "Aktywny Senior".
Nadal często słyszymy o próbach oszustw dokonywanych na osób starszych. Złoczyńcy chcąc zdobyć gotówkę, wyłudzić dane osobowe, loginy i hasła potrzebne do logowania do bankowości elektronicznej, podszywają się pod członków rodzin, znajomych czy np. policjantów. Oferują różne towary po zawyżonych cenach oraz zachęcają do podpisania przez nich przygotowanych, niekorzystnych umów na prąd, gaz, zestaw garnków czy nowy telefon lub abonament itp.
Niestety mimo wielu akcji i kampanii informacyjnych oszustwa na tzw. wnuczka czy policjanta ciągle zdarzają się, i tym samym osoby w wieku senioralnym narażone są przede wszystkim na utratę środków finansowych, ale i ogromny stres, złe samopoczucie oraz obniżenie zaufania do innych osób.
Dlatego tak istotne są działania wyprzedzające - prewencyjne i profilaktyczne, w tym informacyjne i edukacyjne. Funkcjonariusze i pracownicy olsztyńskiej jednostki Policji podejmują szereg przedsięwzięć skierowanych do seniorów, mających uświadomić ich nt. tychże niebezpieczeństw, wyczulić na tego typu zagrożenia oraz wyjaśnić jak reagować już choćby na potencjalny atak przestępców.
Przykładem tego rodzaju bardzo ważnego spotkania była wizyta 9 sierpnia 2024 r. dzielnicowego w KP w Biskupcu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Biskupcu, gdzie funkcjonuje grupa "Aktywny senior". Podczas spotkania policjant wyjaśnił jak działają obecnie sprawcy przestępstwa na osobach starszych, jak poprawnie wzywać pomocy, jak nie narażać się na utratę pieniędzy i zdrowia. Funkcjonariusz przedstawił również założenia kampanii pn. "Stop włamaniom do domów" oraz wyjaśnił jak ważne jest umiejętne zabezpieczenie swojego mienia. Na koniec prelekcji seniorzy chętnie uczestniczyli w dyskusji oraz otrzymali materiały informacyjne.
Pamiętajmy przestępcy nie śpią! Seniorze stosuj zasadę ograniczonego zaufania w kontaktach z nieznajomymi oraz prowadząc rozmowę telefoniczną! Pamiętaj o numerze alarmowym!
dm/ab