Aktualności

Nie daj się oszukać planując wypoczynek. Uważaj na oszustwo „na kwaterę"

Niestety gdy jedni planują czas wolny i wypoczynek poza domem, przestępcy planują jak to wykorzystać na swoją korzyść. Policjanci przestrzegają przed oszustwami „na wynajem kwater”. Przestępcy zwiększają swoją aktywność szczególnie w okresie wakacji. O metodach działania oszustów przekonała się pewna kobieta, która chcąc wynająć apartament w trójmieście, straciła ponad 600 złotych.

Do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zgłosiła się kobieta, która twierdziła, że padła ofiarą oszustwa. Na jednym z portali ogłoszeniowych znalazła ofertę wynajmu apartamentu na weekend w trójmieście. Pokrzywdzona najpierw skontaktowała się z najemcą za pośrednictwem komunikatora na portalu ogłoszeniowym. Jednak w pewnym momencie oszust poprosił o podanie numeru telefonu oraz adresu mailowego, aby przekazać szczegóły dotyczące wynajmu kwatery. Następnie kobieta zgodnie z przekazanymi instrukcjami za pomocą kodu blik, przelała na wskazany numer telefonu zaliczkę. Po wpłaceniu pieniędzy kupująca nie otrzymała żadnego potwierdzenia rezerwacji, co wzbudziło jej podejrzenia. Ponadto najemca nie odbierał od niej telefonu. Pokrzywdzona zorientowała się, że padła ofiarą oszustów, po tym jak skontaktowała się z osobą, której dane osobowe widniały w internecie. Mężczyzna był zaskoczony otrzymanym telefonem, ponieważ nie zajmuje się wynajmem apartamentów w trójmieście. Wartość strat poniesionych przez pokrzywdzoną to ponad 600 złotych.


Pamiętajmy:
• w każdym przypadku podejmowania internetowych transakcji należy zachować czujność.
• porównajmy cenę z cenami kwater o podobnym standardzie i lokalizacji, tzw. super okazje powinny zawsze wzbudzać nasze podejrzenia.
• zapytajmy o dokładną lokalizację, adres i postarajmy się zebrać jak najwięcej informacji na temat danego obiektu.
• uczciwy sprzedawca nie będzie stronił od wystawienia paragonu, rachunku, czy faktury nawet na poziomie wpłaty zaliczki na poczet wynajmu.
• nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnijmy opinii z innych miejsc.
• zachowajmy dokumentację związaną z transakcją wynajmu kwatery. W razie niewywiązania się oferenta z zawartej umowy do odzyskania należności pomocne okazać się mogą informacje przesłane w formie SMS, czy za pomocą poczty elektronicznej.
(aj)

Powrót na górę strony