Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego – akcja Policji w Olsztynie
Policjanci olszyńskiej drogówki i inspektorzy transportu wzięli pod lupę zachowanie uczestników ruchu drogowego w rejonach przejść dla pieszych. Mundurowych pracujących na ulicy wspierali funkcjonariusze, którzy obserwowali rejony przejść przed ekranami miejskiego systemu ITS.
W czwartek (19.12.2024 r.) policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wspierani przez funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego pracowali w rejonach najczęściej uczęszczanych przejść dla pieszych w naszym mieście. To kolejne działania zorganizowane pod szyldem NURD – Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego.
Mundurowi zwracali uwagę na to, jak kształtują się wzajemne zachowania między kierowcami i pieszymi. Kontrolowali też prędkość samochodów zbliżających się do pasów. Mundurowych pracujących na ulicy wspierali policjanci, którzy obserwowali sytuację na drogach przy wykorzystaniu kamer miejskiego systemu ITS.
Bilans działań to 28 ujawnionych wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. 5 z nich popełniły osoby poruszające się pieszo.
Genezą policyjnych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.
Działania „NURD” wpisują się w szereg zadań realizowanych przez Policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych.
Co istotne bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w Polsce w 2019 roku, w porównaniu z 2018 rokiem, poprawiło się. Jednak mimo poprawy trzeba pamiętać, że zagrożenie wypadkami ciągle jest realne.
Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.
Pamiętajmy!
Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa.
jw/kgp