Babciu, dziadku! Nie dajcie się oszukać
Z okazji Dnia Babci i Dziadka warto podarować swoim bliskim seniorom coś więcej niż kwiaty czy słodki upominek- wiedzę, która może uratować ich oszczędności, a także uchronić przed stresem i poczuciem zagubienia, jakie niesie za sobą spotkanie z oszustem. Niech ten dzień będzie wyjątkowy- pełen miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa!
Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja, by okazać miłość i wdzięczność naszym seniorom. Jednak oprócz tradycyjnych upominków, warto podarować im coś znacznie cenniejszego- wiedzę, która może ochronić ich przed zagrożeniami. Jednym z najczęściej występujących niebezpieczeństw, na jakie są narażeni seniorzy, są oszustwa metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Są one szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania oszustów tracą oszczędności całego życia.
Przestępca, posługując się zmyśloną historią podczas rozmowy telefonicznej wprowadza starszą osobę w błąd, co do swojej tożsamości, podając się za jednego z członków jej rodziny np. wnuczka, syna, bądź córkę tłumacząc, że bardzo potrzebuje jej pomocy. Głównym celem oszusta jest wyłudzenie pieniędzy.
Oszuści posługują się różnymi legendami mającymi uwiarygodnić ich jako członków rodziny osób, które wybieraj jako swoje ofiary. Cały proceder inicjowany jest rozmową telefoniczną oszusta pełniącego rolę tzw. telefonisty. Przestępcy posługują się książkami telefonicznymi, z których losowo wybierają osoby o starodawnie brzmiących imionach, jak chociażby Kazimierz, Bronisława, Teodozja itp., a następnie wykonują połączenie telefoniczne na wybrany numer telefonu stacjonarnego. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby senior był pewien, że rozmawia z członkiem rodziny i sam wymienił jego imię. To pozwala oszustowi w łatwy sposób poprowadzić dalszą rozmowę, której głównym celem jest pozyskanie pieniędzy od seniora.
METODY DZIAŁANIA OSZUSTÓW W PIGUŁCE
Metoda „na wnuczka”
Oszuści dzwonią do starszej osoby, podszywając się do bliskiego krewnego- najczęściej wnuka lub dziecko. Rozpoczynają rozmowę od słów np. „Babciu, zgadnij, kto mówi”, licząc na to, że ofiara sama poda imię bliskiej osoby. Następnie opowiadają zmyśloną historię o nagłym problemie, np. wypadku samochodowym, chorobie, pilnej potrzebie finansowej. Informują ofiarę, że nie mogą osobiście odebrać gotówki i proszą o przekazanie pieniędzy przysłanej przez nich osobie lub przelanie ich na wskazane konto bankowe.
Metoda „na policjanta”
W tym scenariuszu oszuści dzwonią podając się za funkcjonariuszy Policji lub CBŚP. Informują, że pieniądze seniora są zagrożone przez przestępców, którzy rzekomo „czyhają” na ich konto w banku. Namawiają do wypłacenia oszczędności i przekazania ich w „bezpieczne ręce”- najczęściej podstawionemu fałszywemu policjantowi. Aby zyskać wiarygodność, nierzadko proszą ofiarę o telefon na numer 112 lub 997, ale pozostają na linii, blokując połączenie z prawdziwą Policją.
JAK USTRZEC SIĘ PRZED OSZUSTAMI
Oto kilka kluczowych zasad, które warto pamiętać:
1. Nie ufaj nieznanym rozmówcom: nigdy nie podawaj informacji o sobie, swojej rodzinie czy finansach przez telefon. Jeśli rozmówca przedstawie się jako ktoś bliski, zapytaj o szczegóły, które może znać tylko on.
2. Zachowaj spokój: oszustwo opiera się na wzbudzeniu paniki. Oszuści chcą by ofiara działała pod presją czasu i dała ponieść się emocjom. Jeśli rozmówca twierdzi, że stało się coś złego, zawsze próbuj potwierdzić te informacje dzwoniąc do rodziny czy znajomych.
3. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom: żaden prawdziwy policjant, prokurator czy pracownik innej instytucji nie prosi o przekazanie pieniędzy w celu „zabezpieczenia” jej przed przestępcami.
4. Zgłoś podejrzane telefony: każdą próbę oszustwa warto zgłosić na Policję. Warto również poinformować sąsiadów i znajomych, aby byli świadomi zagrożenia.
5. Rozmawiaj z rodziną: ustalcie wspólne zasady, które pozwolą zweryfikować wiarygodność telefonów od bliskich- na przykład umówcie się na konkretne hasło, które pozwoli potwierdzić tożsamość rozmówcy.
PORADY DLA WNUKÓW- PODARUJ SWOIM DZIADKOM BEZPIECZEŃSTWO
Z okazji Dnia Babci i Dziadka warto porozmawiać z seniorami o tym, jak rozpoznać oszusta i jak się przed nimi chronić. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak przekazać tą wiedzę:
- Opowiedz o zagrożeniach- w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnij, na czym polegają najczęstsze metody działania oszustów.
- Zaproponuj ćwiczenia- odegrajcie scenki, w których wcielisz się w oszusta. Pokaż jak wygląda manipulacja i jak na nią reagować.
- Regularnie rozmawiaj- przypominaj o zasadach bezpieczeństwa, pytaj, czy nie otrzymywali podejrzanych telefonów.
Pamiętaj, że najważniejszym prezentem, jakie możesz dać swoim dziadkom, jest czas, troska i wiedza. Dzięki Twojemu wsparciu seniorzy mogą poczuć się bezpieczniej i zyskać pewność, że poradzą sobie w trudnych sytuacjach. W ten sposób ochronisz ich przed utratą oszczędności,a przede wszystkim przed stresem i poczuciem zagubienia, jakie niesie ze sobą spotkanie z oszustem.
Niech ten Dzień Babci i Dziadka będzie wyjątkowy- pełen miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa!
(policja.pl/ ab)