Aktualności

Odprawa roczna Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie

Komendant Miejski Policji w Olsztynie wraz ze swoimi zastępcami i kadrą kierowniczą jednostki podsumowali ostatni rok służby na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu. W uroczystej odprawie wzięli udział Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, przedstawiciele służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości i samorządowcy.

W czwartek (20.02.2025 r.) w siedzibie Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa w Olsztynie odbyła się uroczysta odprawa, w czasie której podsumowany został cały zeszły rok służby policjantów Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie i podlegających jej komisariatów i posterunków. Zaproszenia na wydarzenie przyjęli między innymi Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie insp. Mirosław Elszkowski, prezydent Olsztyna Robert Szewczyk i wicestarosta olsztyński Artur Wrochna.

Ponadto do wspólnego podsumowania służby na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu olsztyńskiego zaproszeni zostali, poza kadrą kierowniczą komendy i komisariatów, wójtowie podolsztyńskich gmin, przedstawiciele służb mundurowych współpracujących na co dzień z Policją, prokuratorzy rejonowi i sędziowie.

Spotkanie otworzył Komendant Miejski Policji w Olszynie insp. Stanisław Moroz, który przedstawił zebranym między innymi aktualną strukturę Komendy Miejskiej, plany związane z zatrudnieniem nowych funkcjonariuszy oraz wyznaczone na bieżący rok priorytety działań. Przedstawił też informacje na temat łodzi i pojazdów służbowych wprowadzonych do floty jednostki, w tym tych, w których zakupie partycypowały władze samorządów.

O wynikach służby prewencji opowiedział I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie mł. insp. Marcin Cydzik. Zwrócił uwagę na wyraźny spadek ilości wypadków komunikacyjnych oraz zatrzymanych nietrzeźwych kierowców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Policjanci służby prewencji intensywnie pracowali nad zagadnieniami związanymi z przemocą domową. W ciągu ostatniego roku mundurowi wszczęli 464 procedury Niebieskiej Karty, a wobec osób stosujących przemoc w rodzinie wydali 195 decyzji nakazu opuszczenia lokalu i zakazu zbliżania się do osób dotkniętych tą przemocą.

Statystyki ostatnich 5 lat wskazują też na istotny spadek ilości popełnianych wykroczeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jednym z filarów służby w Policji jest praca funkcjonariuszy i pracowników odpowiedzialnych za działania profilaktyczne i edukacyjne. W ciągu 2024 roku zorganizowali oni ponad 230 prelekcji dotyczących problemu mowy nienawiści, niemal 200 spotkań w temacie odpowiedzialności prawnej nieletnich i blisko 200 spotkań i festynów związanych z bezpieczeństwem w miejscu zamieszkania i miejscach publicznych. Poza tym ponad 200 innych spotkań, prelekcji i festynów adresowanych do młodzieży i seniorów.

Prelegentem w zakresie służb śledczej i kryminalnej była Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie podinsp. Izabela Sękowska. Zwróciła uwagę na to, że w zeszłym roku policjanci ustalili sprawców 70 procent wszystkich przestępstw stwierdzonych w powiecie olsztyńskim. Przy czym w przypadku przestępstw wyjątkowo szkodliwych społecznie, a więc rozbojów i kradzieży rozbójniczej poziom wykrywalności był niemal stuprocentowy. Podobnie, bo na poziomie 95 procent, ukształtował się odsetek ustalonych sprawców bójek i pobić.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ponadto praca policjantów pionów kryminalnego i prewencji skutkowała zatrzymaniem ponad 30 kilogramów nielegalnych środków odurzających i substancji psychoaktywnych. Funkcjonariusze obu wspomnianych rodzajów służby zatrzymali 363 osoby poszukiwanych na podstawie listów gończych.

W czasie odprawy głos zabrał również między innymi prezydent Olsztyna Robert Szewczyk. Swoją uwagę zwrócił na współpracę między służbami w kontekście bezpieczeństwa publicznego i podkreślił istotną rolę Policji jako najliczniejszej służby mundurowej stanowiącej krwiobieg systemu współpracy. Zapewnił też o tym, że funkcjonariusze mogą liczyć na wsparcie magistratu.

Wicestarosta olsztyński Artur Wrochna zaznaczył, że otrzymuje od mieszkańców powiatu sygnały o tym, że ich poczucie bezpieczeństwa wciąż rośnie. Zgodził się z prezydentem miasta w kwestii istotności współpracy wszystkich służb mundurowych w zakresie budowania takiego poczucia wśród obywateli i podkreślił wartość prowadzonych przez Policję działań profilaktycznych i edukacyjnych, przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży.

Słowem podsumowania podzielił się z zebranymi Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie insp. Mirosław Elszkowski. Konkluzją jego wypowiedzi było stwierdzenie, że Policja jest przede wszystkim formacją powołaną do działania na rzecz obywateli, zgodnie z dewizą „Pomagamy i chronimy”.

 

jw

Powrót na górę strony