Reaguj, kiedy coś cię niepokoi. Twoje zgłoszenie ma znaczenie!
Widzisz coś niepokojącego? Ktoś cię zaczepia w twojej okolicy i czujesz się zagrożony czyimś zachowaniem? Nie trać czasu! Zanim zaczniesz pisać posty w sieci, by wyczekiwać na komentarze i reakcje innych, najpierw przekaż swoje uwagi policjantom, by mogli szybko zareagować na potencjalne zagrożenie.
Codziennie każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, która może wzbudzić niepokój - ktoś może nas zaczepiać, zachowywać się agresywnie lub w sposób podejrzany. Możemy być również świadkami, kiedy komuś dzieje się krzywda. W takich momentach warto pamiętać, że mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek reagować. W każdej sytuacji zagrożenia lub niepokojących zachowań należy zadzwonić na numer alarmowy 112. Policjanci weryfikują każde takie zgłoszenie. Nawet jeśli coś wydaje nam się błahostką, lepiej poinformować służby, niż zignorować potencjalne zagrożenie. Czasem to właśnie jedna informacja od czujnego mieszkańca pozwala zapobiec tragedii.
Policjanci zawsze są gotowi nieść pomoc, ale nie są wszechobecni - nie mogą być w każdym miejscu, w tym samym czasie. Nie są również w stanie czytać w myślach i domyślać się, co wzbudziło niepokój innych. Dlatego każdy z nas, jako świadomy uczestnik życia społecznego, odgrywa kluczową rolę w systemie bezpieczeństwa. To, czy reagujemy, czy milczymy, może mieć realne konsekwencje.
Zdarza się, że niektóre osoby swoje spostrzeżenia wolą zamieścić w formie posta lub komentarza w mediach społecznościowych. Mieszkańcy dzielą się historiami o poczuciu zagrożenia, o tym, że „coś się działo” lub, że wielokrotnie „coś widzieli”, a potem się okazuje, że nikt niczego takiego nie zgłosił policjantom. Czasami bywa też tak, że ktoś powiela zasłyszane historie, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i w ten sposób bezpodstawnie wzbudza poczucie zagrożenia u innych.
Dlatego apelujemy o to, by zamiast tracić czas na wstawianie postów czy komentarzy o niesprawdzonych historiach, skontaktować się z policjantami i przekazać im swoje obawy, czy spostrzeżenia lub rozwiać swoje wątpliwości. Można to zrobić dzwoniąc na numer alarmowy lub poprzez kontakt z dzielnicowym.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - narzędzie do komunikacji między mieszkańcami a Policją
Pomocnym narzędziem dla każdego obywatela jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to interaktywna platforma, dzięki której można anonimowo wskazać miejsca, gdzie dochodzi do niepokojących zdarzeń - np. aktów wandalizmu, spożywania alkoholu, zakłócania porządku czy przekraczania dozwolonej prędkości. Każde naniesione tam zgłoszenie jest sprawdzane, analizowane i skutkuje podjęciem działań przez odpowiedni służby. Warto jednak pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania pilnych interwencji. W takich sytuacjach należy dzwonić na numer alarmowy 112.
Padłeś ofiarą przestępstwa? Czasem nie wystarczy sam telefon
Nasze bezpieczeństwo w pierwszej kolejności zależy od nas samych. Warto zaznaczyć, że niektóre przestępstwa, takie jak na przykład groźby karalne czy naruszenie nietykalności cielesnej, są ścigane z oskarżenia prywatnego lub na wniosek pokrzywdzonego. Zgodnie z obowiązującym prawem, policjanci mogą zająć się sprawą, czyli na przykład zatrzymać sprawcę i przedstawić mu zarzuty wówczas, gdy zostanie złożone stosowne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub wniosek o ściganie sprawcy. To kolejny powód, dla którego warto działać i nie zwlekać z reakcją.
Pamiętaj - bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa
Nie bój się reagować, nie bagatelizuj niepokojących sytuacji. Każde zgłoszenie może mieć znaczenie i realnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa - Twojego, Twoich bliskich, sąsiadów czy przypadkowych przechodniów. Policja potrzebuje informacji od obywateli by skutecznie działać. W przypadku przestępstw ściganych na wniosek lub z oskarżenia prywatnego, takich jak na przykład groźby karalne czy naruszenie nietykalności cielesnej - zgłoszenie jest wręcz niezbędne. Warto również korzystać z dostępnych narzędzi, jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
ab