Aktualności

Bezpieczny spacer po lesie

Początek lata to okres, w którym coraz więcej osób wybiera się na spacery po lesie. Tym bardziej, że z relacji miłosników grzybobrania wynika, że można już natrafić na rosnące w ściółce grzyby. Zdarza się, że las, po którym spacerujemy staje się pułapką, z której trudno się wydostać. Olsztyńska Policja przypomina o kilku ważnych zasadach, dzięki którym powrót do domu będzie łatwiejszy. Szczególnie apelujemy o to, aby zadbać o seniorów naszych rodzin.

Początek lata, zwłaszcza kiedy do lasów przyciagają informacje o tym, że można już znaleźć pierwsze grzyby, to czas, w którym wielu mieszkańców naszego powiatu wybierze się na spacer po łonie natury. Czasami takie wyprawy kończą się utratą orientacji i zaginięciem, a grupą szczególnie zagrożoną są osoby starsze. "Grzybiarze" zaaferowani poszukiwaniem leśnych skarbów z kapeluszami nie zwracają często uwagi na charakterystyczne elementy terenu i nie zabierają ze sobą przedmiotów, które mogą być pomocne w razie zagubienia się w lesie.


Przed wyprawą do lasu warto pamiętać o kilku zasadach, by uniknąć stresu związanego z brakiem orientacji i poczuciem zagubienia:


    • do lasu nie wybieraj się w pojedynkę; 
    • nie pozwalajmy, aby osoby w podeszłym wieku, często cierpiące na różnego rodzaju schorzenia szły do lasu same; 
    • poinformuj swoich bliskich, kiedy i gdzie idziesz do lasu oraz podaj orientacyjną godzinę swojego powrotu; 
    • nie odchodź zbyt daleko od osób z którymi wybrałeś się na grzybobranie – pozostań z nimi w kontakcie wzrokowym; 
    • zabierz ze sobą telefon komórkowy, nie zapomnij wcześniej naładować baterii; 
    • pamiętajmy skąd wyruszyliśmy tak, aby w każdej chwili móc powrócić do tego miejsca. Jeśli nie znasz terenu, nie oddalaj się zbyt daleko; 
    • do lasu zakładaj jaskrawe ubranie, a nawet kamizelkę odblaskową, dzięki temu będziesz widoczny z większej odległości; 
    • jeśli ty lub twój znajomy zbłądzili w lesie natychmiast powiadom policję; 
    • zadbaj też o swoje zdrowie – zbieraj tylko znane ci grzyby


Jeżeli na spacer po lesie wybiera się nasz bliski, kóry jest już w podeszłym wieku, warto zaopatrzyć go w gadżet (np. opaskę) z urządzeniem wyposażonym w nadajnik GPS lub telefon komórkowy z aplikacją, która udostępnia informacje o aktualnym położeniu. 

Pamiętajmy o tym, że w przypadku zagubienia się w lesie najważniejszą rolę odgrywa czas. Zdarza się, że po tym jak stracimy orientację w lesie dopiero po upływie kilku godzin decydujemy się na próbę kontaktu z najbliższymi lub służbami ratunkowymi. Im szybciej zgłosimy zagubienie, tym większe są szanse na wyjście z opresji bez większego szwanku. 

 

jw

Powrót na górę strony