Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Akcja „Znicz 2015”

Od piątku 30 października br. rusza policyjna akcja „Znicz”. Przez kolejne 4 dni więcej patroli będzie na drogach dojazdowych do Olsztyna i w okolicach cmentarzy. Funkcjonariusze będą przede wszystkim pomagać uczestnikom uroczystości, kierowcom, jak najsprawniej i najbezpieczniej dotrzeć do nekropolii. Aby tak było, funkcjonariuszy nie zabraknie na skrzyżowaniach, gdzie w razie potrzeby będą ręcznie kierować ruchem. Tradycyjnie już policjanci będą także sprawdzać m.in. trzeźwość kierujących.

Jesteśmy po to, aby pomóc

Od najbliższego piątku (30 października) do poniedziałku (2 listopada) na głównych trasach powiatu olsztyńskiego, drogach dojazdowych do miast, w okolicach wszystkich cmentarzy policjanci drogówki wspomagani przez innych funkcjonariuszy  będą dbali o bezpieczeństwo użytkowników dróg. Funkcjonariusze  pomogą wszystkim bezpiecznie spędzić ten szczególny czas. Pokierują ruchem, rozładują tworzące się zatory drogowe, pomogą, poinformują, zadbają o to, by na drogach naszego powiatu było bezpiecznie.

Policjanci będą reagować na wszelkie naruszenia ruchu drogowego.  Szczególnie skupią się na przekraczaniu dozwolonej prędkości oraz niedostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze. Takie zachowania jak nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, utrudnianie lub tamowanie ruchu, niestosowanie się do obowiązku korzystania z urządzeń brd  przez kierowców i pasażerów, kierowanie pojazdem  bez włączonych świateł mijania lub do jazdy dziennej czy przewożenie większej niż dopuszczalna liczby osób w pojazdach mogą  być przyczyną wielu zdarzeń drogowych. Policjanci wyciągną konsekwencje za łamanie przepisów prawa. Będą kontrolować stan trzeźwości użytkowników ruchu oraz przyjrzą się relacjom kierowca - pieszy.

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu i wrócić do domu?

Podczas obchodów dni zadusznych policjanci co roku proszą kierowców o zwiększoną uwagę, koncentrację, ostrożność oraz rozsądek -  natężenie ruchu  będzie duże, w trasy wyruszą tacy kierowcy, którzy nie często siadają za kierownicą. Co  pozwoli bezpiecznie  dotrzeć do celu?

- Jeśli mamy do pokonania długi odcinek, warto się odpowiednio wcześniej przygotować do takiej podróży – mówią policjanci z ruchu drogowego - zadbać o auto, sprawdzić oświetlenie pojazdu, ogumienie wycieraczek, w sposób przemyślany rozmieścić bagaże. Co ważne- podczas pokonywania długich tras, często po zmroku  należy robić regeneracyjne przerwy, podczas których można napić się czegoś ciepłego, pooddychać świeżym powietrzem czy po prostu rozprostować się. Nie ma żadnych złotych zasad, kiedy należy robić takie przerwy. Każdy kierowca czuje, kiedy wskazany będzie postój, kiedy potrzebuje odpoczynku.

Bezwzględna trzeźwość za kierownicą, koncentracja i uwaga oraz stosowanie się do przepisów – to fundamentalne zasady przydatne każdemu kierowcy. W tych dniach nie należy też „ jeździć na pamięć”- w wielu miejscach zmieni się organizacja ruchu, warto zapoznać się z tymi zmianami.

Czy na pewno autem?

Doskonałą  alternatywą do podróżowania autem jest transport publiczny. Środkami komunikacji publicznej w tym okresie dojedziemy bezpośrednio do cmentarza. Zamiast tracić nerwy na drodze czy szukając miejsca do prawidłowego zaparkowania pojazdu będziemy mogli skupić się na kontemplacji i wspomnieniach o bliskich.

Jesienna aura nie sprzyja pieszym

Na każdy popołudniowy i wieczorny spacer zabierzmy odblaski. Używanie elementów odblaskowych  powinno  być naturalne - to nie tylko obowiązek prawny, ale także  obowiązek dbania o życie własne i innych. Podczas  działań „Znicz 2015”   policjanci będą zwracać uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych ale także samych pieszych. Warto pamiętać, że  przechodzenie w miejscach niedozwolonych, czy nagłe wejście na jezdnię może mieć tragiczne skutki dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. 

Policjant w białej czapce i białych rękawiczkach sprzyja kierowcom

Policjanci ruchu drogowego podejmą  ręczną  regulację ruchem w miejscach, gdzie będzie taka potrzeba. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji należy bezwzględnie stosować się do poleceń wydawanych przez policjantów, których zadaniem jest upłynnienie ruchu.

A poza drogami?

Niezwykle ważne jest bezpieczeństwo wszystkich, którzy muszą dojechać na groby swoich bliskich, ale musimy zadbać również o to, by chwila zadumy, melancholii i rozpamiętywania nie zaburzyły naszej czujności i ostrożności. Pochyleni nad grobami często zapominamy o wielu zagrożeniach, a pamiętajmy o tym, że nie każdy wybiera się na cmentarz z myślą o odwiedzinach najbliższych. Dobrą okazją dla złodzieja jest także czas, kiedy to porządkujemy miejsca spoczynku naszych bliskich. Przestępcy wykorzystają każdy moment nieuwagi i bez skrupułów skradną postawione na ławkach, czy na pomnikach wartościowe przedmioty. Pamiętajmy również o tym, że szczególnym zainteresowaniem złodziei w okresie przygotowań cieszą się kwiaty i znicze. Przestępcy potrafią zabrać przedmioty pozostawione na grobach, a następnie sprzedać je jeszcze przed świętami. Dlatego radzimy, aby ozdabiać groby bliskich możliwie jak najpóźniej. Dlatego bacznie zwracajmy uwagę na  to co dzieje się wokół nas - jeśli widzimy jakieś podejrzanie zachowujące się osoby, zadzwońmy na  numer 112, zwróćmy się do policjanta czy strażnika miejskiego, których także nie zabraknie w okolicach cmentarzy.

By ten szczególny dzień w roku był dniem bezpiecznym, stosujmy się do kilku podstawowych zasad:

- Nie zabierajmy ze sobą cennych rzeczy. Nie zostawiajmy na grobach torebek, saszetek bez opieki i pamiętajmy, by były zamknięte i zabezpieczone, najlepiej obrócone zapięciem do ciała i przytrzymywane ręką od góry.

- Nie pozostawiajmy w samochodach żadnych wartościowych rzeczy na widoku. 

- Pamiętając, że każde zatłoczone miejsce jest okazją dla złodzieja, uważajmy w tłumie. Nie nośmy portfeli w tylnych kieszeniach spodni.

- Złodzieje będą starali się też wykorzystać naszą nieuwagę w środkach komunikacji miejskiej. Ich wygląd może wzbudzać zaufanie, ale nie dajmy się na to nabrać. Złodzieje z reguły nie działają samodzielnie. Wykorzystują tłok i prowokują sytuacje, które odwracają uwagę osoby okradanej.

- Pamiętajmy również o zabezpieczeniu mienia, pozostawionego w domu. Podczas naszej nieobecności zamknijmy gaz i wyłączmy odbiorniki elektryczne. Pozamykajmy dokładnie drzwi i okna. Przy planowanej dłuższej nieobecności zostawmy sąsiadowi numer telefonu, by w razie potrzeby mógł skontaktować się z nami. W przypadku posiadania alarmu pamiętajmy, by go uaktywnić.

- Dbajmy o swoje bezpieczeństwo również w czasie dojścia do cmentarza i powrotu do domu, szczególnie po zmroku. Pamiętajmy o tym, że osoby starsze są bardziej narażone niż inni na ataki przestępców. Przypominajmy, by w czasie wędrówki na cmentarz i w drodze powrotnej, omijały ciemne uliczki, parki, nieoświetlone przejścia i bramy. Czasami dłuższa i bardziej wyczerpująca droga pozwoli bezpiecznie dotrzeć do celu.

- Jeśli w okresie Wszystkich Świętych wybieramy się na cmentarz z dziećmi, szczególnie zadbajmy o ich bezpieczeństwo. Przed wizytą na grobach ustalmy z maluchami podstawowe zasady zachowania w sytuacjach, kiedy na przykład się zgubią. Przede wszystkim ustalmy sobie łatwe do rozpoznania miejsce, w którym w razie potrzeby spotkamy się z dzieckiem. Może to być wysoki krzyż, kapliczka, bądź brama wyjściowa.  Dzieci przygotowane na tą ewentualność nie wpadną w panikę, tylko spokojnie pójdą w umówione miejsce. Będą przekonane, że spotkają tam swoich rodziców. Uczulmy nasze pociechy na kontakty z obcymi – przypomnijmy, że nie mogą ufać osobom, których nie znają. Absolutnie zakażmy wsiadania do samochodu z obcymi. Musimy uświadomić dzieciom, że w sytuacji zagrożenia mogą zwrócić się o pomoc do umundurowanych  funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, którzy w tym czasie na pewno pełnić będą służbę w okolicach cmentarzy. 

Wzmożone natężenie ruchu na głównych trasach powiatu i drogach dojazdowych do miast, pośpiech i niepotrzebny stres wpływają na fakt, że co roku  początek listopada zapisuje się w policyjnych statystykach większą liczbą zdarzeń drogowych. Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie są doskonale przygotowani na zapewnienie bezpieczeństwa podczas pierwszych listopadowych dni. Bardzo dużo jednak  pozostaje  po stronie  użytkowników. dróg.

Dlatego warto  przemyśleć rady policyjnej drogówki. Razem możemy sprawić, że będzie to najbezpieczniejszy Dzień Wszystkich Świętych.

 

Zmiany organizacji ruchu

Jak co roku w związku z Dniem Wszystkich Świętych w sąsiedztwie olsztyńskich cmentarzy będzie zmieniona organizacja ruchu. Zmiany zaczną obowiązywać od piątku (30 października) od godziny 23.30. Stała organizacja ruchu zostanie przywrócona w poniedziałek, 2 listopada, około godz. 4. Zwiększamy także obsługę komunikacji miejskiej do olsztyńskich cmentarzy.

 

Cmentarz przy ul. Wadąskiej (w Dywitach)

Kierowcy jadący w kierunku największej olsztyńskiej nekropolii muszą pamiętać, że od nocy z piątku na sobotę (z 30 na 31 października) ulica Wadąska od skrzyżowania z aleją Wojska Polskiego będzie w okresie Wszystkich Świętych drogą jednokierunkową aż do Kieźlin. Tylko od strony al. Wojska Polskiego będzie można dojechać własnym autem aż pod cmentarz. Od strony ul. Jagiellońskiej będzie można dojechać tylko do Kieźlin. Tu trzeba zostawić samochody. Dojazd do cmentarza od tej strony będzie możliwy wyłącznie środkami komunikacji miejskiej.

W ruchu dwukierunkowym będą poruszały się wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej, taxi oraz rowery. UWAGA! Zasada ta będzie obowiązywała do 1 listopada do godz. 14. Później na całej ul. Wadąskiej przywrócona zostanie dwukierunkowość.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cmentarz przy ul. Poprzecznej

Do cmentarza przy ulicy Poprzecznej będzie można dojechać ulicą Zientary-Malewskiej i od ulicy Borowej. Zientary-Malewskiej od skrzyżowania z ul. Cichą do skrzyżowania z ul. Poprzeczną będzie drogą jednokierunkową (możliwość przejazdu wyłącznie w kierunku do ul. Poprzecznej). Ulice Cicha i Abramowskiego będą wyłączone z ruchu. Poruszać się po nich będą mogły jedynie osoby mieszkające przy tej okolicy, autobusy komunikacji miejskiej, taksówki i służby miejskie. Jednokierunkowa będzie również ul. Poprzeczna (możliwy przejazd od Zientary-Malewskiej do Jagiellońskiej). Ulica A. Erdmanowej będzie udostępniona wyłącznie pieszym. Tam też będą ustawione stoiska ze zniczami i kwiatami. Inny dojazd do cmentarza będzie możliwy od strony północnej od ul. Borowej. Będzie ona jednokierunkowa. Na skrzyżowaniu z ul. Erdmanowej trzeba będzie skręcić w lewo w stronę ul. Wiosennej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UWAGA! Kierowcy, którzy zdecydują się na poruszanie samochodem w sąsiedztwie olsztyńskich cmentarzy, muszą zachować szczególną ostrożność ze względu na dużo większy niż zwykle ruch pieszych, ale też samochodowy. Ponadto – poza wymienionymi zmianami w organizacji ruchu – pojawi się wiele nowych znaków np. ograniczających możliwość zatrzymywania się, zakazujących ruchu, wjazdu lub skręcania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barczewo

Nastąpią zmiany w organizacji ruchu przy ul. Kościuszki tj. wyłączony z ruchu zostaje parking przy Oddziale PSD w Barczewie ( na miejscu parkingu będą znajdowały się stoiska handlowe). Za cmentarzem przy ul. Kościuszki w Barczewie zostaje uruchomiony parking samochodowy. Po lewej stronie na ul. Kościuszki jadąc w kierunku cmentarza zostanie ustawiony znak B 36 ( z tabliczką T 24), a także znak ostrzegający o osobach pieszych.

Biskupiec

 

Planowane są następujące zmiany organizacji ruchu w okresie od 31.10.2015 do 01.11.2015r:

- wyłączenie z ruchu ulicy Cmentarnej w Biskupcu

- stworzenie jednokierunkowych ulic Kryniczna, Słowackiego w Biskupcu

- organizacja dodatkowych parkingów na terenie Zespołu Szkół przy ul. Chrobrego w Biskupcu

- organizacja dodatkowego parkingu na terenie targowiska miejskiego w Jezioranach przy ul. Kościuszki

 

 

Zdzit/mp

Powrót na górę strony