Olsztyn: Policjanci szkolili pracowników oświaty z zakresu procedury "Niebieskiej Karty"
Przedstawiciele olsztyńskiego Wydziału Prewencji przeprowadzili dla kadry Przedszkola Miejskiego Nr 24 w Olsztynie szkolenie z zakresu procedury „Niebieskie Karty”. Odbyło się ono w ramach ogólnopolskiego programu Chronimy Dzieci, polegającego na certyfikowaniu placówek edukacyjnych realizujących politykę ochrony dzieci przed przemocą.
Przedstawiciele Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie spotkali się z kadrą Przedszkola Miejskiego Nr 24 w Olsztynie, by omówić obowiązki pracowników oświaty w zakresie realizacji procedury „Niebieskie Karty”. Podczas szkolenia przedszkolanki dowiedziały się jak Ustawa definiuje zjawisko przemocy w rodzinie, a także omówione zostały akty prawne, z których wynika obowiązek zawiadamiania instytucji wymiaru sprawiedliwości o przestępstwie wobec dziecka lub zagrożeniu jego dobra. Następnie prelegenci wyjaśnili, w jaki sposób wszczyna się procedurę i jak przebiega praca w zespołach interdyscyplinarnych i grupach roboczych. Przedstawiciele Policji przybliżyli również zapisy Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzoru zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie, wyjaśniając, iż ofiara przemocy w rodzinie ma prawo otrzymać bezpłatne zaświadczenie lekarskie dokumentujące odniesione obrażenia.
Na zakończenie przedstawicielka komórki ds. nieletnich omówiła narzędzie dla pracowników oświaty przygotowane przez Instytut Psychologii Zdrowia Niebieska Linia w ramach projektu „Algorytmy działania w przypadkach przemocy w rodzinie”. Narzędzie pomaga nauczycielom zweryfikować podejrzenie występowania przemocy w rodzinie wobec dzieci.
Szkolenie odbyło się w ramach programu Chronimy Dzieci, polegającego na certyfikowaniu placówek edukacyjnych prowadzących politykę ochrony dzieci przed przemocą. W ramach Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła” realizuje go Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, kuratoriami oświaty oraz partnerskimi organizacjami i instytucjami w całej Polsce. Celem programu jest ochrona dzieci przed przemocą ze strony osób dorosłych (rodziców, opiekunów, pracowników placówki) oraz rówieśników.
Do programu przystąpiło również olsztyńskie Przedszkole Miejskie Nr 24, starające się obecnie o uzyskanie certyfikatu potwierdzającego podejmowanie działań na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych.
Więcej informacji o programie znajduje się na portalu www.chronimydzieci.pl
LC