Olsztyn: Coraz więcej osób reaguje na niebezpieczną jazdę innych kierowców i powiadamia policjantów o pijanych za kółkiem
Przekleństwa, obraźliwe gesty, nadużywanie sygnałów dźwiękowych a także niebezpieczna jazda i pijani za kółkiem. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie odnotowują coraz więcej tego typu zgłoszeń. To cieszy i pokazuje, że mieszkańcy miasta i powiatu nie tolerują jazdy na tzw. "podwójnym gazie". Wspólnie z policją pracują na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu i eliminują piratów drogowych.
Pijani kierowcy
Ujęcie obywatelskie, jeden telefon do oficera dyżurnego policji, e-mail itp. Każdy sposób jest dobry by powstrzymać osobę, która chce wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu. Reagując możesz uratować komuś życie. Mieszkańcy naszego powiatu coraz częściej są żywym przykładem tak odpowiedzialnej reakcji na nietrzeźwych i agresywnych za kółkiem.
Niektórzy użytkownicy dróg wciąż nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie może doprowadzić do tragedii. By im zapobiec funkcjonariusze w trakcie codziennej służby sprawdzają stan trzeźwości osób poruszających się po drogach Olsztyna i powiatu.
Cieszy fakt, że nie tylko policjanci pracują na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu, ale również zwykli obywatele, którzy coraz częściej widząc podejrzane manewry kierowców informują o tym funkcjonariuszy.
To właśnie dzięki takiej reakcji obywatela, policjanci z Olsztynka uniemożliwili dalszą jazdę 45-latkowi, który wsiadł ,,za kółko'' pomimo wcześniejszego wypitego alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany wczoraj w miejscowości Gryźliny i miał 1,5 promila. Seat którym jechał nieodpowiedzialny kierowca nie miał dodatkowo ważnych badań technicznych.
Nowe przepisy – obowiązujące od 18 maja 2015 roku - podwyższyły dolną i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata I z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie stosuje karę w wysokości 5 tyś zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy oraz co najmniej 10 tyś zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Do polskiego systemu prawnego wprowadzono również nowy środek – blokadę alkoholową.
Niestety tak wysokie i surowe kary wciąż nie odstraszają wielu kierowców. Wczoraj w Dobrym Mieście oficer dyżurny policji otrzymał zgłoszenie, że pijany mężczyzna pod sklepem spożywczym próbuje wsiaść na skuter. Policjanci w porę udaremnili mu kierowanie w tym stanie, a skuter przekazali osobie trzeźwej.
Jak twierdzą policjanci, zgłoszeń na numer 997, 112 jest coraz więcej. Nie wszystkie się potwierdzają.
Przykładem jest wczorajsze zgłoszenie, które na telefon alarmowy otrzymał oficer dyżurny. Zgłoszenie miało dotyczyć pijanego mężczyzny w miejscowości Kostyń, który za kilka minut miał wsiąść za kółko swojego samochodu. Na miejsce pojechał patrol policji. Jak się okazało, kierowca jednak zostawił pojazd pod domem i poszedł pieszo.
Policjanci dziękują za wszystkie zgłoszenia. Te wzorowe, obywatelskie postawy pokazują, że mieszkańcy powiatu olsztyńskiego nie tolerują jazdy na tzw. "podwójnym gazie". Dbają o swoje bezpieczeństwo oraz o bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.
Piraci drogowi
Coraz więcej otrzymujemy też zgłoszeń o takich zachowaniach, jak wpychanie się przed auta stojące w korku, wykonywanie manewru skrętu z nieodpowiedniego pasa, niezgodne z przepisami wykorzystywanie utwardzonych poboczy, zmiana pasa ruchu bez sygnalizowania tego manewru, blokowanie innym wjazdu na pas ruchu.
Wczoraj o 15.30 na skrzyżowaniu ulic Pstrowskiego/Sikorskiego kierowca forda zmienił pas ruchu na skrzyżowaniu, nadużył sygnałów dźwiękowych by "obtrąbić" zgłaszającą, a następnie wyprzedził ją i stanął na środku skrzyżowania mimo, że nie miał możliwości dalej kontynuować jazdę. Kobieta zadzwoniła na numer 997. W tym przypadku kierowcy nie zatrzymano, ale newet jeśli nie został zatrzymany na gorącym uczynku, to funkcjonariusze sporządzają z takiej interwencji dokumentację, która trafia do odpowiedniego wydziału gdzie sprawa jest wyjaśniana. Kierowca nie uniknie odpowiedzialności.
DZIAŁANIA POLICJANTÓW ZWALCZAJĄCYCH AGRESYWNE ZACHOWANIA NA DRODZE
W komendzie wojewódzkiej i miejskiej działają zespoły do zwalczania agresywnych zachowań na drogach. W skład takich zespołów wchodzą policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, jak i pionu kryminalnego. Mundurowi obserwują sposób zachowania kierowców na drodze oraz analizują najczęściej popełniane wykroczenia.
Więcej na temat agresji drogowej na stronie:
http://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/o-nas/struktura/wydzial-ruchu-drogoweg/stop-agresji-drogowej/1738,STOP-agresji-drogowej.html
mp