Olsztyn: Konferencja "STOP CYBERPRZEMOCY"
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej Nr 15 w Olsztynie zorganizował konferencję dla młodzieży pod hasłem „STOP CYBERPRZEMOCY”. Uczestniczyli w niej przedstawiciele czterech olsztyńskich szkół podstawowych. Do wygłoszenia wykładu na temat zagrożeń w Internecie zaproszona została przedstawicielka Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.
W Szkole Podstawowej Nr 15 w Olsztynie odbyła się konferencja pod hasłem „STOP CYBERPRZEMOCY”. Jej organizatorami byli uczniowie klas IV – VI aktywnie działający w Samorządzie Uczniowskim. Do wygłoszenia prelekcji zaproszeni zostali pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Multimedialnej Biblioteki dla dzieci „ABECADŁO”, a także przedstawicielka Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Słuchaczami byli uczniowie z czterech olsztyńskich szkół podstawowych – nr 1, 2, 15 i 19 wraz ze swoimi nauczycielami – opiekunami samorządów szkolnych.
Na początku uczestnicy obejrzeli film edukacyjny „Stop cyberprzemocy” przygotowany w ramach kampanii „Dziecko w sieci” zainicjowanej przez Fundację Dzieci Niczyje (obecnie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę). Następnie przedstawicielka poradni psychologiczno – pedagogicznej omówiła postawy i uczucia poszczególnych uczestników zjawiska cyberprzemocy. Wyjaśniła, iż ofiary cyberprzemocy czują się samotnie, są bezradne i wstydzą się tego, co ich spotkało. Pedagog zachęcała, by dzieci odwiedzały strony internetowe wspólnie ze swoimi rodzicami, tym bardziej, że często to właśnie dzieci lepiej sobie radzą z nowinkami technologicznymi. Sami uczniowie przyznali, że chętnie nauczyliby rodziców surfowania po Internecie i pokazali, w jaki sposób spędzają czas, będąc zalogowanymi do komputera. Prelegentka podkreśliła, że pomocni w przybliżeniu świata Internetu są także nauczyciele informatyki, którzy już najmłodszym uczniom powinni wyjaśniać, kim jest administrator strony i jak może nam pomóc, gdy coś nas na stronie internetowej niepokoi. Zwracając się do nauczycieli prelegentka zachęcała, by w każdej szkole stworzone zostały procedury reagowania, dzięki którym udzielana pomoc będzie skuteczniejsza. Następnie przedstawicielka olsztyńskiej Biblioteki Multimedialnej dla dzieci przybliżyła działania, jakie placówka podejmuje, by zaktywizować młodych ludzi, zorganizować im czas, a jednocześnie uświadomić, że Internet może być źródłem zagrożenia.
Przedstawicielka Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie omówiła najczęstsze zagrożenia, na jakie narażeni są użytkownicy Internetu i podpowiedziała, jak ich uniknąć. Na początku uczniowie dowiedzieli się, jakie szkodliwe treści pojawiają się na różnych stronach internetowych. Przedstawicielka Policji podkreślała, że najważniejsze jest, by korzystać z zaufanych stron oraz nie ściągać i nie otwierać podejrzanych plików. Zachęcała, by każde niepokojące zdjęcie, artykuł, stronę pokazać rodzicom, a także, by swoje profile chronić odpowiednimi hasłami. Następnie uczniowie dowiedzieli się, czego unikać w kontakcie z osobami poznanymi w Sieci, pamiętając, że nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera. Uczestnicy zostali przestrzeżeni, by nie podawać obcym swoich danych osobowych, a chcąc spotkać się z internetowym przyjacielem, trzeba zabrać ze sobą rodziców i umówić się w miejscu ogólnie dostępnym. Prelegentka radziła młodzieży, by nie publikować pochopnie swoich zdjęć, a także wyjaśniła, czym jest „ochrona wizerunku”. Omawiając zjawisko cyberprzemocy i jej form, przedstawicielka olsztyńskiej Komendy wyjaśniła, iż związana jest ona nie tylko ze sprawianiem innym przykrości, ale również z łamaniem prawa. Apelowała, by dzieci nie umieszczały w Sieci obraźliwych zdjęć, nie przesyłały dalej ośmieszających filmików, a także powstrzymywały się przed wpisywaniem nieprzyjemnych komentarzy na profilach innych osób. Wyjaśniła, gdzie szukać pomocy jeśli spotka nas w Sieci nieprzyjemna sytuacja. Na zakończenie uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując krótki quiz.
lc/ab