Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: "Odblask to nie obciach"- policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie włączyli się do ogólnopolskiej akcji 

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie włączyli się do kampanii edukacyjnej "Oblask to nie obciach" zorganizowanej przez nieformalną grupę "Sławek i przyjaciele". Podczas imprezy "Bądź błyskotliwy", które odbyło się na olsztyńskiej Starówce funkcjonariusze otrzymali tzw. "magiczne tuby"- urządzenia dzięki którym w szybki i prosty sposób możemy przekonać się, jak ważne jest korzystanie z elementów odblaskowych. 

W niedzielne popołudnie olsztyńska Starówka zatętniła muzyką, śmiechem i radością. Hasło „ Bądź błyskotliwy” przyświecało dosłownie i w przenośni organizatorom wydarzenia. Zarząd Dróg Wojewódzkich do organizacji happeningu skierowanego do całych rodzin zaprosił wiele podmiotów.  

W ramach tego wydarzenia na deptaku stanął autobus miejski, na którym znalazł się ogromny napis "Odblask to nie obciach". Jest to hasło przewodnie kampanii edukacyjnej zorganizowanej przez nieformalną grupę "Sławek i przyjaciele" z Bydgoszczy . Kampania ma na celu promowanie noszenia elementów odblaskowych zarówno przez dorosłych jak i dzieci.  

Założyciel i pomysłodawca tej akcji- Sławomir Piotrowski jest również twórcą tzw. "Magicznej tuby"- urządzenia, dzięki któremu w szybki i prosty sposób każdy może przekonać się, jak ważne jest korzystanie z odblasków.  

Jak mówi pan Slawek:

Urządzenie działa dokładnie tak, jak na drodze. Jest to jedyny tego typu przyrząd. W prosty i dosłowny sposób pokazuje jak kierowca widzi na drodze pieszego w odblaskach a jak bez nich.Pieszy bez odblasków zwykle wyłania się z mroku w ostatniej chwili. Co innego, jeśli ma na sobie elementy odblaskowe. O tej różnicy wiele osób przekonuje się, gdy jest już za późno. I właśnie dlatego powstało nasze urządzenie

Kilka takich "Magicznych tub" trafiło w ręce policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Funkcjonariusze wykorzystywać je będą podczas festynów oraz spotkań z dziećmi i młodzieżą. Sprzęt ten niewątpliwie urozmaici spotkania dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach. 

 

Siła odblasku 

Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150- 200 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał. 

 

Odblaski w świetle prawa 

Polskie prawo od 31.08.2014 roku stanowi, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. 

Jakie konsekwencje za brak odblasku? 

Za niestosowanie się do przepisów niechroniony uczestnik może zostać ukarany mandatem do stu złotych. Ta kwota wydaje się dość niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też bardzo wysoka w porównaniu do ceny odblasku. Nawet najmniejszy odblask, który można kupić za kilka złotych poprawia widoczność. 

 

Życie jest piękne. Noś odblaski! 

Takim hasłem w ubiegłym roku policjanci przypominali o używaniu elementów odblaskowych. Wiele w tym prawdy , bo za brak odblasku możemy zapłacić nie sto złotych, a najwyższą cenę. Tam, gdzie stawką jest życie warto zrobić wszystko, by je chronić. 

W ubiegłym roku na warmińsko- mazurskich drogach doszło do 320 wypadków z udziałem pieszych, w których 30 osób zginęło a ponad 300 zostało rannych. Do największej liczby wypadków doszło w listopadzie ( 36), grudniu ( 51) i styczniu ( 35). Najczęściej dochodziło do nich w godzinach 14.00-21.00 ( 187). 

W obszarze zabudowanym doszło do 281 wypadków drogowych, 17 osób zginęło, a 279 zostało rannych. Poza obszarem zabudowanym doszło do 39 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 13 osób a 28 zostało rannych. 

 

Przed nami najtrudniejsze miesiące dla pieszych. Ciemne ubrania, czapki, szybko zapadający zmrok i trudne warunki atmosferyczne nie będą przeszkodą, jeśli dołożymy do nich odblaski. Bo życie jest piękne i warto o nie dbać. 

 

 

 

(ab/mat.kwp olsztyn) 

Powrót na górę strony