Olsztyn: Spotkanie z młodzieżą w ramach cyklu "Kino na Temat"
Policjantka z Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii wzięła udział w projekcji filmu „Amy”, po której dyskutowała z uczniami z Gimnazjum Nr 4 w Olsztynie na temat zagrożeń związanych z używaniem środków odurzających. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Kino na Temat”, organizowanego przez sieć kin Helios i „Gazetę Wyborczą”.
Cykl filmowy „Kino na Temat”, współorganizowany przez sieć kin Helios i „Gazetę Wyborczą”, skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy po projekcji specjalnie wybranego filmu mają okazję rozmawiać o ważnych dla siebie sprawach i pytać o nurtujące ich wątpliwości. Do dyskusji prowokują filmy mówiące o sprawach społecznych, dotyczących młodego pokolenia.
W październiku w kinie Helios wyświetlony został film „Amy” w reżyserii Asif Kapania, będący smutną biografią znanej piosenkarki Amy Winehouse. Film obejrzeli uczniowie Gimnazjum Nr 4 w Olsztynie, a w projekcji filmu towarzyszyła im policjantka z Wydziału Prewencji olsztyńskiej Komendy. Po seansie młodzież została przez modelatorkę zapytana o to, czy style wychowawcze rodziców mogą przyczynić się do pojawienia się u ich dziecka problemu uzależnienia. Swoją opinię uczestnicy wyrażali poprzez podniesienie kartoników: czerwony oznaczał odpowiedź TAK, biały – NIE. Po podniesieniu kartoników prawie cała sala stała się czerwona – zdaniem młodzieży właściwa postawa rodziców może uchronić przed popadnięciem w pułapkę uzależnienia. Projekcja filmu i zadane przez organizatora pytanie o źródło uzależnienia zapoczątkowały dyskusję na temat sposobów unikania zagrożeń, w tym także rozwiązań prawnych, które chronią małoletnich przed dostępem do środków odurzających. Na liczne pytania młodzieży odpowiadała przedstawicielka Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Przywołując zapisy Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, podkreślała, iż sięganie przez młodzież po substancje psychoaktywne nie pozostaje bezkarne. Wyjaśniała, jak należy reagować, gdy jest się świadkiem takiego procederu i przestrzegała przed niebezpieczeństwami, jakie wiążą się z zażyciem tych substancji.
Lidia Cynt