Dobre Miasto/ Barczewo: Policjanci z Komisariatów Policji w Dobrym Mieście i Barczewie podsumowali ostatni rok pracy
W odprawach służbowych, które odbyły się w miniony piątek uczestniczyli nie tylko policjanci ale także przedstawiciele lokalnych samorządów, którym również bardzo zależy na bezpieczeństwie mieszkańców. Omówione zostały wyniki pracy funkcjonariuszy za miniony rok, a także plany i założenia na rok 2017.
Dobre Miasto
W odprawie służbowej uczestniczył p.o. Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie- mł. insp. Piotr Zabuski, jego zastępca- kom. Marek Dumka, policjanci z Komisariatu Policji w Dobrym Mieście oraz zaproszeni goście- Burmistrz Dobrego Miasta, wójt gminy Świątki, z-ca wójta gminy Dywity oraz przedstawiciel Zarządzania Kryzysowego w Dobrym Mieście.
Spotkanie rozpoczęła pani Komendant Komisariatu Policji w Dobrym Mieście podkom. Barbara Krzyżewska, która powitała zaproszonych gości i podziękowała im za przybycie. W dalszej części odprawy zaprezentowała stan etatowy jednostki oraz podziękowała lokalnym samorządom za dotychczasową wzorową współpracę.
W dalszym wystąpieniu podkom. Barbara Krzyżewska omówiła pracę oraz wyniki służby kryminalnej za którą jest osobiście odpowiedzialna.
Jak wynika z podsumowania ostatni rok był dla policjantów z Dobrego Miasta trudny. Mimo to, funkcjonariusze dołozyli wszelkich starań by na terenie podległym jednostce było bezpiecznie.
Poziom wykrywalności przestępstw w 2016 roku wyniósł 54%. To wynik dobry biorąc pod uwagę problemy kadrowe, z jakimi borykała się jednostka.
Następnie głos zabrał z-ca Komendanta Komisariatu Policji w Dobrym Mieście nadkom. Marcin Świniarski. Podziękował on podległym policjantom prewencji za zaangażowanie i sumienne wykonywanie swoich obowiązków służbowych. Omówił także postępowania w sprawach o wykroczenia, prowadzone przez dzielnicowych "Niebieskie Karty" oraz podsumował pracę służby patrolowej.
Warto przypomnieć, że policjanci z tej jednostki w 2016 roku na swoim terenie odnotowali 4 zaginięcia I kategorii, czyli takie, w których zagrożone jest ludzkie zdrowie i życie. Dzięki zaangażowaniu i determinacji policjantów z komisariatu wszystkie te osoby zostaly odnalezione całe i zdrowe.
Po wystąpieniach dowodzących jednostką głos zabrali zaproszeni goście. Wszyscy z swoich wystąpieniach podkreślali jak ważny jest dobry odbiór społeczny Policji. Wspólnie zadeklarowali pomoc i wsparcie w różnych dziedzinach. Wszystko po to, aby na ich terenie mieszkańcy czuli się coraz bezpieczniej, mieli zaufanie do Policji i żyli z myślą, że mogą liczyć na lokalne władze.
To właśnie dzięki wsparciu lokalnych samorządów tj. Urzędu Miasta i Gminy Dobre Miasto, Gmin Dywity, Jonkowo, Świątki oraz dwóch nadleśnictw Kudypy i Wichrowo możliwy był zakup nowego radiowozu- Skody Yeti, która zasiliła służbę prewencyjną. Sfinansowali oni 50% wartości pojazdu. Druga połowa pochodziła z budżetu Komendy Głównej Policji. Samochód trafił do komisariatu na początku listopada 2016 roku.
W ostatnim roku policjanci z tej jednostki zrealizowali szereg działań profilaktycznych zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Wśród nich znalazł się festyn edukacyjny "Bezpieczne ferie". Z roku na rok inicjatywa ta, przy dużym wsparciu logistycznym nadleśnictw oraz władz gmin powiatu olsztyńskiego i wszystkich zaprzyjaźnionych służb przyciąga coraz większą rzeszę najmłodszych. Cieszy to organizatorów, którzy zauważają, że ta cykliczna impreza przerodziła się w kampanię na rzecz bezpieczeństwa. Od wielu już lat, na terenie Olsztyna i powiatu w okresie zimowym służby nie odnotowały ani jednego utonięcia dziecka.
Barczewo
Odprawa roczna w Komisariacie Policji w Barczewie rozpoczęla się o godz. 13:00. Uczestniczył w niej p.o. I Zastępcy Komendanta Policji w Olsztynie kom. Marek Dumka- jeszcze do niedawna kierujący jednostką w Barczewie, wójt oraz przewodnicząca Rady Gminy Purda i policjanci z jednostki.
Wyniki służby prewencyjnej i kryminalnej omówił obecny p.o. komendanta komisariatu- kom. Mariusz Szczepański. Wykrywalność przestępstw w Komisariacie Policji w Barczewie w zeszłym roku wyniosła prawie 63%. To bardzo dobry wynik.
Warto również dodać, że komisariat ten jako jedyna jednostka od 2 lat na swoim terenie nie odnotował żadnego rozboju, kradzieży rozbójniczej ani wymuszenia rozbójniczego. Jest to efekt ciężkiej pracy wszystkich policjantów zarówno z Komisariatu Policji w Barczewie jak i Posterunku Policji w Purdzie.
To nie jedyna dziedzina, w której funkcjonariusze z tej jednostki górują nad innymi. Jako jedyni w całym powiecie olsztyńskim osiągnęli miernik dojazdu na interwencje pilne. Oznacza to wzorowy czas reakcji na zgłoszenia mieszkańców.
Jeden obszar potrzebuje jednak poprawy. Jest to bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W 2016 roku na terenie podległym Komisariatowi Policji w Barczewie doszło łącznie do 52 wypadków drogowych, w których aż 7 osób zginęło a 65 zostało rannych. Dlatego właśnie priorytetem na ten rok jest ujawnianie nieprawidłowości, egzekwowanie przestrzegania przepisów i zwiększenie represyjności w stosunku do sprawców zdarzeń drogowych.
Godnymi przypomnienia są dwie sprawy realizowane przez funkcjonariuszy z Barczewa. W ubiegłym roku kryminalni rozbili grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami i kradzieżami z włamaniem. Sprawcy włamywali się do blaszanych garaży, pomieszczeń gospodarczych oraz piwnic. Ich łupem było wszystko to, co miało jakąkolwiek wartość. W jednym przypadku był to rower, w innym natomiast agregat prądotwórczy czy elektronarzędzia.
Pracując nad tymi sprawami policjanci wytypowali osoby, które mogły dokonać tych włamań. Byli to dwaj 19-latkowie, ich o rok starszy kolega oraz 15-latek. Cała czwórka została zatrzymana. Początkowo policjanci typowali ich tylko do kilku przestępstw, ale jak się okazało podczas wizji lokalnej, sprawcy mieli na swoim koncie znacznie więcej czynów.
W sumie usłyszeli zarzuty 9 kradzieży z włamaniem. Ponadto jednemu z nich udowodniono kradzież kamer zamontowanych przy cmentarzu komunalnym. W toku prowadzonych czynności policjanci dotarli również do tzw. pasera. 35-latek który kupił za niewielkie pieniądze kradziony rower usłyszał związany z tym zarzut.
W drugim przypadku policjanci z Barczewa wykazali się niezwykłą spostrzegawczością. Odprawiając się do służby otrzymali od oficera dyżurnego komunikat o pojeździe marki Audi na zagranicznych numerach rejestracyjnych, którym mogą poruszać się przestępcy – sprawcy tzw. Skimmingu (przestępstwo polegające na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty płatniczej). Informacja ta została rozesłana przez policjantów z Gdańska do wszystkich jednostek Policji w kraju.
Kilka godzin póżniej podczas patrolowania DK-16 zauważyli podobne do opisu audi. Postanowili zatrzymać je do kontroli. Był to strzał w dziesiątkę. Okazało się, że jechali nim dwaj mieszkańcy Łotwy. W trakcie przeszukania ich auta, funkcjonariusze znaleźli trzy telefony i laptopa. Wstępne badania zabezpieczonego sprzętu potwierdziły, że był on używany w przestępczym procederze związanym z kopiowaniem danych z kart płatniczych.
W efekcie przeprowadzonych czynności operacyjnych i procesowych gdańscy policjanci wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Gdańsku zgromadzili materiał dowodowy, na podstawie którego prokurator przedstawił mężczyznom zarzut fałszowania elektronicznych środków płatniczych.
Na zakończenie spotkania głos zabrali przedstawieciele lokalnych samorządów. Wójt Gminy Purda podkreślił, że przedstawione przez komendanta wyniki pokazują, że na terenie gminy jest bezpiecznie. Bardzo go to cieszy, ponieważ bezpieczeństwo mieszkańców jest dla niego najważniejsze. Jak dodał, współpraca z Policją układa się wzorowo i ma nadzieję na dalszą, dobrą współpracę. Przewodnicząca Rady Gminy Purda w swoim wystąpieniu oświadczyła, że dokona wszelkich starań, aby radni głosując nad budżetem uwzględnili w nim potrzeby Policji.
W ostatnim roku również policjanci z Komisariatu Policji w Barczewie zrealizowali szereg działań profilaktycznych zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Wśród nich znalazł się festyn edukacyjny "Bezpieczne ferie".
AB