Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dobre Miasto: Policjanci uczestniczyli w konferencji pt. "Depresja- porozmawiajmy o tym"

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie uczestniczyli w Konferencji pt. „Depresja – porozmawiajmy o tym”, zorganizowanej przez Samodzielny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Dywitach i Gminę Dywity. Podczas Konferencji przedstawiciele Policji wzięli udział w panelu dyskusyjnym, który odbywał się pod hasłem „Zachowania ryzykowne – interwencje Policji i system pomocy”.

„Depresja – porozmawiajmy o tym” – pod takim hasłem obchodzony był tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia. Samodzielny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Dywitach oraz Urząd Gminy Dywity zorganizowały z tej okazji konferencję skierowaną do młodzieży. Do współudziału w przedsięwzięciu zaproszeni zostali przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie, Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie oraz Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Olsztynie. Słuchaczami byli uczniowie Zespołu Szkół w Dywitach oraz w Tuławkach.

W ramach konferencji odbyły się 3 panele dyskusyjne. Na początku przez lekarza, pielęgniarkę i psychologa omówione zostały medyczno – psychologiczne aspekty depresji, związane m.in. z jej przyczynami, sposobami przeciwdziałania rozwijaniu się choroby, a także metodami pracy psychiatrycznej, medycznej i opiekuńczej z osobami dotkniętymi depresją. Przedstawicielka NFZ przedstawiła ponadto statystki dotyczące skali zjawiska na terenie województwa warmińsko – mazurskiego, podkreślając rolę wczesnej interwencji i podpowiadając, gdzie należy szukać pomocy przy diagnozowaniu i leczeniu choroby.

W drugim panelu uczestniczyli przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie: p.o. Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie, podkom. Robert Stangreciak, Naczelnik Wydziału Prewencji, podinsp. Bernadeta Ćwiklińska – Rydel i pracownik komórki ds. nieletnich, Lidia Cynt. Przedstawiciele Policji omówili konsekwencje zachowań ryzykownych podejmowanych przez młodych ludzi, wyjaśnili na czym polega rola Policji i sądu rodzinnego w przeciwdziałaniu zjawisku uzależnienia się młodzieży, a także przytoczyli skalę problemu, związanego z sięganiem młodych ludzi po substancje psychoaktywne, podejmowaniem prób samobójczych, czy też dokonywaniem samookaleczeń. Podkreślali, by młodzi ludzie rozwijali w sobie samokontrolę, analizowali ewentualne skutki podejmowanych zachowań, potrafili asertywnie przeciwstawiać się grupie rówieśniczej, jeśli ci proponują podjęcie zachowań, które mogą wyrządzić komukolwiek krzywdę. Policjanci apelowali, by młodzież ufała kompetencjom dorosłych, których rolą jest wspieranie w trudnych chwilach, a także, by rozmawiali z rodzicami i nauczycielami o niepokojących zachowaniach obserwowanych u swoich kolegów i koleżanek.

Ostatni panel dotyczył właśnie roli koleżeńskiej pomocy w przeciwdziałaniu kryzysom, pojawiającym się u młodych ludzi. Mówiły o niej uczennice Zespołu Szkół w Dywitach wspierane przez szkolnego pedagoga, które zachęcały rówieśników, by nie pozostawali obojętni na krzywdę innych osób i nie bali się zareagować.

 

 

 

 

lc

Powrót na górę strony